Gdzie szukać pomocy w zakresie prawa pracy?

Gdzie szukać pomocy w zakresie prawa pracy?

Prawo pracy to bardzo istotna dziedzina prawa, które reguluje szereg kwestii dotyczących zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Gdzie można otrzymać pomoc w tym właśnie zakresie?

Ignorantia legis non excusat to znane łacińskie powiedzenie, które tłumaczyć można na „nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem”. Oznacza ona, że nie można tłumaczyć swoich działań lub też zaniechań tym, że nie ma się wiedzy dotyczącej prawa. Powiedzenie to znajduje swoje przełożenie w kontekście pracodawców oraz pracowników. Aby mieć pewność, że wszystkie ich działania będą zgodne z aktualną literą prawa, coraz częściej sięgają oni po pomoc prawnika.

Kancelarie prawa pracy – kompleksowa pomoc w dziedzinie prawa pracy

Prawo pracy jest prawem złożonym, które wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w jego interpretacji. W sytuacjach spornych tylko specjalista prawa pracy będzie mógł dokładnie zapoznać się z dana sprawą, po czym dokładnie określić, jak prezentuje się ona na gruncie aktualnych przepisów. Warto zaznaczyć, że usługi w tym właśnie zakresie może prowadzić nie tylko adwokat, ale również radca prawny prawa pracy, który specjalizuje się w tej dziedzinie prawa.

Kancelarie prawa pracy mogą zapewnić swoim klientom – pracodawcom oraz pracownikom – kompleksową pomoc, która będzie dotyczyła:

  • doradztwa prawnego,
  • przygotowania dokumentów, w tym pozwów, opinii, analiz,
  • uczestniczenia w negocjacjach,
  • reprezentowania w urzędach i sądach.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników – dostępna w wybranych instytucjach

Warto także zaznaczyć, że pracownicy mają możliwość skorzystania z darmowych porad prawnych, świadczonych przez wybrane instytucje.

Darmowa pomoc prawna jest realizowana przez ponad 1500 punktów na terenie całego kraju, w każdym powiecie. Jest ona dostępna dla wybranych osób, w tym młodzieży do 26. roku życia, osób fizycznych ze świadczeniami pomocy społecznej, osób z Kartą Dużej Rodziny, kobiet w ciąży. Bezpłatnych porad prawnych udziela także Państwowa Inspekcja Pracy. Porady te dostępne są również telefonicznie, a także w Okręgowych Inspektoratach Pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *