Ile kosztują Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020?

Ile kosztują Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020?

Rok 2020 miał być wyjątkowym rokiem, w którym miały odbyć się 3 duże imprezy sportowe: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej (Euro 2020), Letnia Olimpiada w Tokio (IO 2020) a także Copa America 2020. Jednak z powodu pandemii koronawirusa wszystkie trzy imprezy zostały przełożone na przyszły rok. W związku z tym organizatorzy tych imprez zaczynają już liczyć straty wynikłe z takich decyzji. W tym artykule zajmiemy się imprezą, która miało się rozpocząć w trakcie wakacji w Japonii.

Ważne daty dla Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio

Zacznijmy od początku. Decyzja o organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio zapadła już we wrześniu 2013 roku. A jak donosi firma Learn Bonds, od tego czasu Japonia wydała już na organizację wydarzenia niemal 12 mld dolarów

Jednak pandemia spowodowana wirusem SARS-CoV-2, zmusiła organizatorów do przełożenia Igrzysk na rok 2021. Decyzja zapadła 24 marca tego roku. 

Nowy termin imprezy został ustalony przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz rząd Japonii na dni 23 lipiec – 8 sierpień 2021. Termin ten nie jest jednak pewny, wciąż istnieje ryzyko, że Igrzyska się nie odbędą. Wszystko zależy od rozwoju pandemii, a niektórzy eksperci donoszą o długiej walce z koronawirusem. Zmiana terminu olimpiady niesie za sobą straty zarówno dla organizatorów, jak i sportowców. A też nie można zapominać o biznesach sprężonych ze sportem jak np. zakłady bukmacherskie, które już w ciągu ostatnich miesięcy muszą przekalkulować swoje bilanse finansowe za ten rok.

Ile Japonia wydała na organizację IO w Tokio 2020?

Igrzyska Olimpijskie to nie tylko rywalizacja o medale w najpopularniejszych dyscyplinach. Organizacja największej imprezy sportowej na świecie to również szansa na rozwinięcie wielu gałęzi gospodarki, promocję kraju oraz zarobek wielu firm. 

Japonia zaplanowała szereg inwestycji, mających przygotować nowe obiekty sportowe oraz modernizację już istniejących. Koszty na inwestycje poniósł jednakowo komitet organizacyjny oraz miasto Tokio, obie instytucje zainwestowały ponad 5 mld dolarów. Japoński rząd wydał na organizację 1,37 mld dolarów. Łączna kwota wydanych pieniędzy niemal dwukrotnie przekroczyła szacowane w 2013 roku koszty organizacji.

Jakie są szacunkowe straty z powodu przeniesienia IO w Tokio 2020?

Według ekspertów, przesunięcie terminu Igrzysk kosztować będzie organizatorów 5,8 miliarda dolarów. Ciężko jednak w tym momencie szczegółowo określić wszystkie źródła strat oraz ich wartości. Zbudowana wioska olimpijska w 2021 roku miała być już osiedlem mieszkaniowym. Nowi nabywcy kupili już mieszkania i wpłacili pieniądze. Nie wiadomo jakie koszty zostaną poniesione na przeniesienie terminów wprowadzenia się nowych właścicieli. Podobna sytuacja dotyczy obiektów sportowych. Zarządcy mają już podpisane umowy wynajmu na kolejny rok, a zerwanie ich na pewno nie będzie tanie.

Odwołane Igrzyska Olimpijskie w Tokio to również ogromna strata dla sportowców i kibiców. Dla wielu zawodowych sportowców odbywające się co cztery lata Igrzyska są najważniejszą imprezą sportową. Intensywne przygotowania również przekładają się na większe koszty treningów i opieki sztabu trenerów i lekarzy. Szacuje się również, że nominacji nie posiada jeszcze ponad 40% potencjalnych olimpijczyków. Na chwilę obecną nie mogą ich uzyskać. Turnieje kwalifikacyjne nie odbywają się, a to również niesie za sobą straty dla organizatorów, na wszystkich wymienionych wcześniej płaszczyznach. Kibice, którym udało się kupić bilet dostali gwarancję ich wartości. Niestety stracili oni wydane pieniądze na noclegi i bilety lotnicze.

Igrzyska w Tokio 2021, pod tą samą nazwą

XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbędą się pod nazwą Tokio 2020, mimo że odbędą się w 2021 roku. Z pewnością to ucieszy wiele firm, które już zamówiły kreacje reklamowe jak np. legalni bukmacherzy jak Fortuna czy też BETFAN.

Tym samym, MKOL chce tym zaoszczędzić na znaku towarowym, umieszczonym na już powstałych obiektach, gadżetach, reklamach. Pozwoli to na częściowe ocalenie wyłożonego już kapitału. Odwołanie igrzysk może mieć również konsekwencje dla innych imprez sportowych zaplanowanych na lato 2021 roku. Sportowcy i narodowe federacje sportowe z pewnością wybiorą udział w olimpiadzie. Organizację wielu mistrzostw świata i kontynentów w wielu dyscyplinach będzie trzeba przełożyć na inny miesiąc lub rok. Niesie to za sobą kolejne miliardy dolarów strat, rozłożonych na mniejsze imprezy w wielu krajach świata.

Teraz pozostaje nam tylko czekać na dalsze wiadomości w sprawie IO 2020, gdyż jeżeli nie odbędą się za rok, to nie odbędą się wcale…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *