Ile kosztuje fotowoltaika? Ceny paneli w 2021 roku

Ile kosztuje fotowoltaika? Ceny paneli w 2021 roku

Jakie są ceny i całkowite koszty fotowoltaiki? Ceny paneli i innych elementów mogą się mocno różnić, ponieważ wpływa na nie wiele zmiennych. Ile kosztuje instalacja PV w 2021 roku?

Co wpływa na cenę paneli fotowoltaicznych?

 

Na pytanie o to, jaka jest cena instalacji fotowoltaicznej, trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Całkowity jej koszt zależy bowiem od kilku istotnych czynników. Warto również zdawać sobie sprawę, że zakup paneli i innych elementów fotowoltaiki to jedno, drugie natomiast koszt montażu czy projektu instalacji.

Głównym parametrem decydującym o cenie fotowoltaiki jest moc, którą zamierzamy uzyskać (tzw. moc zainstalowana określana w kWp). Im będzie wyższa, tym więcej pieniędzy pochłonie fotowoltaika. Koszty zależą również od m.in.:

  • wielkości instalacji,
  • materiałów, z jakich wykonano panele PV,
  • producenta,
  • okresu gwarancji instalacji fotowoltaicznej,
  • miejsca montażu (dach lub grunt).

 

Koszt instalacji fotowoltaicznej nie obejmuje wyłącznie zakupu paneli. Oprócz nich najdroższym elementem jest inwerter (falownik) przekształcający pobrany z energii słonecznej prąd stały w prąd zmienny wykorzystywany jako energia elektryczna (panele fotowoltaiczne) lub energia cieplna (kolektory słoneczne). 

Inne komponenty to: elementy systemu montażowego (w zależności od miejsca montażu), przewody solarne czy rozdzielnica prądu stałego DC. 

Fotowoltaika – koszty instalacji fotowoltaicznej w 2021 roku

 

Kluczowym elementem w określaniu kosztów fotowoltaiki jest obliczenie całkowitego zapotrzebowania energetycznego budynku na energię. Wskaże ono, jaka powinna być moc instalacji fotowoltaicznej, aby w wystarczającym stopniu dostarczyć obiektowy w energię cieplną lub elektryczną. Obliczenia możesz wykonać np. na podstawie miesięcznego lub rocznego zużycia prądu w gospodarstwie domowym.

Szacuje się, że przeciętny koszt paneli fotowoltaicznych w 2021 roku wynosi od 2,5 do 6 tys. zł za 1 kWp mocy zainstalowanej. Średnio zatem za instalację o mocy 4 kWp zapłacić możesz od 10 do 24 tys. zł. Jak widać, rozpiętość jest naprawdę szeroka. Można jednak przyjąć, że średni koszt instalacji o mocy 3,5 kWp w domu jednorodzinnym to 14-15 tys. zł, natomiast cena fotowoltaiki o mocy ok. 10 kWp wynosi 33-35 tys. zł.

Pamiętaj, że dla obliczenia ostatecznej ceny bardzo istotne będą to, gdzie zamierzasz zainstalować panele, jaką powierzchnią dysponujesz, kąt nachylenia i orientacja instalacji względem stron świata czy lokalizacja obiektu. 

Do całkowitych wydatków na fotowoltaikę dolicza się ponadto stawkę podatku VAT 8% dla budynków mieszkalnych oraz 23% dla budynku gospodarczego lub gdy montaż paneli fotowoltaicznych odbywa się na gruncie.

Podsumowanie

 

Warto już na wstępie zdać sobie sprawę, że złym pomysłem będzie instalacja fotowoltaiki po kosztach. Jeśli chcesz, by spełniała swoją funkcję, gwarantując maksymalną efektywność, postaw na rozwiązania przynajmniej ze średniej półki. Wybór paneli na rynku jest naprawdę szeroki, dlatego warto się dobrze rozejrzeć. Pamiętaj, że cały czas możesz skorzystać z dofinansowania fotowoltaiki.