Jak wygląda praca handlowca?

Jak wygląda praca handlowca?

Najogólniej mówiąc, handlowiec to osoba zajmująca się sprzedażą. Na co dzień zajmuje się on szeregiem czynności związanych z pozyskaniem towaru i dostarczeniem go do klienta. Każdego ranka może mierzyć się z innym zadaniem, któremu będzie musiał sprostać. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej specyfice tego zawodu, poruszając jedne z najważniejszych kwestii. 

Co powinniśmy wiedzieć na temat pracy handlowca?

Na początku warto zaznaczyć, że nie każdy posiada odpowiednie umiejętności do wykonywania tego zawodu. WIększość z nich oczywiście da się wyuczyć, ale niekoniecznie będzie to takie proste. Niezwykle ważny jest tutaj sam charakter. Tylko z odpowiednim podejściem do klienta jesteśmy w stanie osiągnąć wyznaczony cel, jakim jest sprzedaż danego produktu. Będąc osobą nieśmiałą, niepotrafiącą prowadzić rozmowy z drugą osobą o wiele trudniej będzie nam załatwić niezbędne sprawy.

Decydując się na podjęcie pracy jako handlowiec, powinniśmy również pamiętać o tym, że każdy nasz dzień może wyglądać inaczej i nie będą to ściśle wyznaczone godziny pracy w innym miejscu. Umawiając się z klientem, dostosowując terminy dostaw, zwrotów, musimy podporządkować się drugiej osobie. Nie każdemu będzie pasował termin jaki zaproponujemy. Niestety dla dobra naszych interesów często lepiej będzie się podporządkować w danej sytuacji.

Kolejnym tematem z jakim powinniśmy być zapoznani jest kwestia zarobków w tym zawodzie. Niestety przeważnie nie ma ściśle wyznaczonej sumy jaką co miesiąc pojawi się na naszym koncie. Pracując dla firmy, zazwyczaj dostajemy określoną kwotę plus prowizję od sprzedaży jaką udało nam się uzyskać. Z kolei prowadząc samemu działalność, jesteśmy skazani tylko i wyłącznie na siebie. Wymaga to sporej motywacji i zaangażowania, nikt przecież nie będzie nad nami czuwał.

Przeciętny dzień z życia handlowca

Handlowiec to człowiek który nie boi się wyzwań. Każdego dnia powinien być gotowy na sytuacje, których nie da się przewidzieć. Poranki właściwie nie powinny różnić się niczym innym od pozostałych zawodów. Śniadanie, kawa i dojazd do biura w zależności od rodzaju pracy. W zależności od podziału obowiązków cały dzień możemy spędzić w jednym miejscu lub poruszając się z miejsca na miejsce. Niezbędne więc w większości przypadków będzie tutaj posiadanie czynnego prawa jazdy.

Praca na takim stanowisku często wiąże się z koniecznością wyjazdów w dłuższą trasę. Podróże po całej Polsce to dla wielu handlowców codzienność. Taki styl życia da się polubić i zaakceptować, jeżeli tylko w niczym nie będzie nam przeszkadzał. Dla niejednego jest on o wiele bardziej atrakcyjny niż chodzenie do biura 5 dni w tygodniu.

Czy to praca dla każdego?

Zdecydowanie każdą nową pracę powinniśmy dobrze przemyśleć. Nie każdy nadaje się na stanowisko handlowca. Barierą może być nasz charakter, brak odpowiednich umiejętności miękkich, dziecko, czy też styl życia. 

Handlowiec to typ osoby która nie boi się wyzwań, rozmów, podejmowania ryzyka. Im większa śmiałość tym większe prawdopodobieństwo udanej sprzedaży. Jeżeli nie jesteś pewien czy twoje umiejętności interpersonalne są na odpowiednim poziomie, możesz podjąć kurs lub zapisać się na warsztaty, które powinny pomóc ci zrobić krok do przodu.

Praca ta jak wcześniej wspomniano, związana jest z wyjazdami w różne miejsca, nawet i po całej Polsce a czasem i po świecie. Przed podpisaniem umowy, powinniśmy dobrze zastanowić się, czy aby na pewno nic nie będzie nas blokować. Praca jest ważna ale nie możemy zapominać o naszych bliskich, którzy potrzebują nas na co dzień. Mając na utrzymaniu małe dziecko, musimy dopilnować, aby nie brakowało mu opieki każdego dnia. W takiej sytuacji najlepiej znaleźć pracę w handlu, która nie wymaga ciągłych wyjazdów.

Jak zacząć przygodę z handlem?

Początki bywają trudne – potwierdzić może to każdy z nas. Poszukiwanie pracy nie dla każdego przychodzi równie prosto. Szczególnie ciężko jest wówczas, kiedy to nasza pierwsza rekrutacja lub zdecydowaliśmy się na przebranżowienie. 

Praca w handlu nie jest trudna do zdobycia. Właściwie na każdym kroku możemy znaleźć różnego typu ogłoszenia które będą jej dotyczyć. Najlepszym źródłem ciekawych ofert jest Internet. Za pomocą przeglądarki znajdziemy mnóstwo portali mniej i bardziej godnych uwagi. Polecamy sprawdzić ogłoszenia na stronie https://www.gowork.pl/praca/handlowiec;st/warszawa;l . Zdecydowanie nie warto ryzykować i przesyłać zgłoszeń na podejrzane propozycje zatrudnienia. Zazwyczaj jest to nic innego jak próba wyłudzenia naszych danych osobowych.

Przed podjęciem pracy jako handlowiec, polecamy przetestować swoje umiejętności sprzedażowe na mniejszą skalę. Może to być sprzedaż niepotrzebnych mebli, ubrań, które zalegają nam w szafie. W ten sposób będziemy pewniejsi co do naszej ścieżki zawodowej. Oczywiście nie można się zrażać już na samym starcie. Dobrą opcją do szkolenia są różnego typu warsztaty i kursy dotyczące samorozwoju, technik perswazyjnych. Przydadzą się one nie tylko na początku. Każdy ma prawo aby się doszkalać na każdym etapie swojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.