Zawód przedstawiciel handlowy

Zawód przedstawiciel handlowy

W obecnych czasach występuje duże zapotrzebowanie na przedstawicieli handlowych a praca w tym zawodzie może być bardzo dobrze płatna.
Przedstawiciel handlowy to ktoś, kto zajmuje się pozyskiwaniem nowych klientów dla firmy oraz dba o właściwe relacje z obecnymi partnerami. Wynika z tego, że przedstawiciel handlowy spełnia bardzo ważną rolę, bo zapewnia zbyt firmie. Obecnie jak wiadomo nie jest sztuką wyprodukować coś wartościowego, natomiast największą sztuką jest sprzedać to w dobrej cenie.

Przedstawiciele handlowi mają wyznaczone swoje regiony działania

Ich zasięg jest bardzo różny. Może to być miasto czy województwo albo cały kraj. Praca przedstawiciela handlowego odbywa się, więc w terenie, poza miejscem zamieszkania. Handlowcy pracują zwykle w trybie pięciodniowym. Od poniedziałku do piątku jeżdżą po swoim regionie i zwykle śpią w hotelach. Ich czas pracy jest bardzo długi, wiele godzin spędzają za kierownicą. Jednak efektywność ich pracy zależy głównie od czasu spędzonego z klientem. Do takich spotkań zawsze trzeba się dobrze przygotować.

Przedstawiciel handlowy w swojej macierzystej firmie bywa bardzo rzadko, niekiedy jest to jedynie raz w miesiącu. Zwykle nie ma tam także swojego stanowiska pracy, wyznaczonego biura. Narzędzia pracy handlowca to przede wszystkim telefon, laptop i samochód. Na pracę koncepcyjną taką jak opracowanie strategii czy stworzenie cennika poświęcają wieczory w hotelach albo czas w domu.

Przedstawiciel handlowy musi mieć przede wszystkim wiedzę na temat promowanego produktu czy usługi

Musi to być wiedza wyjątkowo obszerna, bo nie może on sobie pozwolić na sytuacje, gdy klient pyta o szczegóły a przedstawiciel nie zna odpowiedzi. Ponadto dobry przedstawiciel powinien mieć wiedzę z zakresu marketingu i negocjacji. Jego sukces sprzedażowy w dużej mierze będzie zależał od umiejętności zbudowania zaufania. Aby osiągnąć taki stan, przedstawiciel musi mieć wiedzę, powinien dobrze wyglądać, wykazywać się kulturą osobistą i przejawiać postawy entuzjastyczne.

W pracy przedstawiciela handlowego bardzo ważne są umiejętności miękkie

Aby być skutecznym trzeba posiadać kila cech charakteru bardzo przydatnych w tym zawodzie. Przede wszystkim są to: wytrwałość, optymizm i bardzo dobre umiejętności komunikacyjne. Przydaje się także odporność na stres, empatia i siła przekonywania. Praca przedstawiciela bywa bardzo trudna, bo potencjalni klienci nie są zainteresowani rozmową, inni bywają niegrzeczni albo proponują absurdalne obniżki cen. W każdej z tych sytuacji przedstawiciel nie może pokazać swojego zniechęcenia, bo zawsze powinien zachowywać się profesjonalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.