3 skuteczne sposoby na obniżenie rachunków za prąd

3 skuteczne sposoby na obniżenie rachunków za prąd

Rachunki za prąd nierzadko sięgają nawet 20% firmowych wydatków. Szukając sposobów na optymalizację budżetu w przedsiębiorstwie, warto spojrzeć w pierwszej kolejności właśnie w tym kierunku. Wiele firm nie zdaje sobie sprawy z faktu, że przepłaca za energię elektryczną. Oto trzy sprawdzone sposoby na obniżenie rachunków za prąd w przedsiębiorstwie.

1. Zmiana infrastruktury na energooszczędną

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju działalność prowadzi przedsiębiorstwo, w mniejszym lub większym stopniu pochłania ona energię elektryczną. Energochłonne urządzenia spotkamy zarówno w biurach, jak i magazynach, fabrykach, sklepach czy zakładach rzemieślniczych. Wymiana infrastruktury na bardziej energooszczędną nie zawsze musi wiązać się z wysokimi kosztami. Wystarczy wspomnieć przykład oświetlenia LED – to inwestycja która bardzo szybko się zwróci. Wymiana biurowej lodówki na energooszczędną również wygeneruje szybki zauważalny zysk. Podobna zasada dotyczy większości biurowych urządzeń. Z kolei na wymianę maszyn produkcyjnych warto szukać korzystnych dofinansowań publicznych.

2. Optymalizacja mocy umownej

W dużych, energochłonnych przedsiębiorstwach warto  od czasu do czasu przeprowadzać audyt energetyczny. Firmowa taryfa cechuje się określoną mocą umowną. Jeżeli przedsiębiorstwo jej nie osiąga, w praktyce płaci za prąd, którego nie wykorzystało. Z kolei przekraczanie mocy umownej wiąże się z dziesięciokrotnie wyższą opłatą za zużycie energii. W obu przypadkach pojawia się spore pole do oszczędności w biznesie. Właściwe zapotrzebowanie na moc umowną należy w razie potrzeby zgłosić do dystrybutora.

3. Zmiana sprzedawcy prądu

O ile odbiorca biznesowy nie może zmienić dystrybutora energii elektrycznej, o tyle może skorzystać z oferty innego sprzedawcy prądu działającego w regionie. Procedura jest w pełni darmowa. Z uwagi na rosnące ceny energii elektrycznej, warto poszukać długofalowej umowy opartej o korzystną stawkę z gwarancją jej zachowania i pozbawionej ukrytych kosztów. To samo dotyczy zresztą gazu wykorzystywanego do ogrzewania firmy. Więcej na temat tej potencjalnej oszczędności można przeczytać pod adresem https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-firmy/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *