Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Windykacja należności – jak odzyskać swoje pieniądze?

22 marca 2023 Windykacja należności


Windykacja należności rozumiana jako ogół czynności zmierzających do odzyskania należnych wierzycielowi wierzytelności może być prowadzona na wiele sposobów. Polubowne załatwienie sprawy może polegać zarówno na samodzielnej windykacji, jak i przekazaniu sprawy firmie windykacyjnej. Jak jeszcze odzyskać swoje pieniądze?

Samodzielna windykacja należności

Odzyskiwanie należności, których dłużnik mimo upływu terminu ich spłaty nie uregulował, można rozpocząć od samodzielnej windykacji. Wierzyciel rozpoczyna zatem szereg czynności, których celem jest odzyskanie niezapłaconych zobowiązań. W szczególności są to:

  • kontakt z dłużnikiem i przypomnienie mu o terminie spłaty zobowiązań – choć wydawać by się to mogło mało prawdopodobne, niekiedy dłużnicy mogą np. przeoczyć termin zapłaty faktury;
  • wezwanie dłużnika do spłaty wierzytelności w drodze pism z wezwaniem do zapłaty wraz z określeniem konsekwencji nie zastosowania się niego;
  • prowadzenie negocjacji dotyczących sposobu i terminu spłaty zobowiązań – opóźnienie często wynika z trudnej sytuacji finansowej dłużnika, stąd np. konieczność ustalenia dogodnych dla obu stron rat, w jakich spłacany będzie dług;
  • żądanie spłaty zobowiązań w ramach tzw. przedsądowego wezwania do zapłaty.

Windykacja należności z pomocą firmy windykacyjnej

Windykację należności można powierzyć także zewnętrznej firmie windykacyjnej. Co to jest i czym się zajmuje? Firma windykacyjna to organizacja, która zajmuje się profesjonalnym odzyskiwaniem należności, posługując się działaniami tzw. windykacji miękkiej. W praktyce czynności są często zbieżne do samodzielnie podejmowanej windykacją należności, odróżnia je jednak to, że zajmują się nią osoby odpowiednio do tego przygotowane i doświadczone. Zespół osób tworzący firmę windykacyjną składa się zaś także z prawników, finansistów, czy doradców restrukturyzacyjnych.

Należy pamiętać, że działania firmy windykacyjnej nie są tożsame z działaniami komornika. Mimo elementu profesjonalizmu – wiedzy i doświadczenia – firmy windykacyjne prowadzą swoją działalność w sektorze prywatnym i nie mają statusu organu władzy publicznej. Windykacja należności ma zatem charakter pozasądowy.

Cesja wierzytelności – sposób na odzyskanie pieniędzy

Jeśli z różnych powodów, wierzyciel nie chce lub nie może czekać na niekiedy długotrwałe rezultaty windykacji należności, może dokonać tzw. cesji wierzytelności. Polega ona na sprzedaży wierzytelności na rzecz osoby trzeciej tzw. cesjonariusza. Zawarcie takiej umowy cywilnoprawnej nie wymaga uzyskania zgody dłużnika, chyba że zostało to zapisane w umowie lub wynika to z właściwości zobowiązania. 

Co warte podkreślenia, przedmiotem cesji mogą być zarówno wierzytelności wymagalne, jak i te których termin spłaty jeszcze nie minął. Zatem może być to forma zabezpieczenia przez windykacją należności.

Komu sprzedać wierzytelność? Skup długów prowadzą często firmy windykacyjne, które po oszacowaniu sytuacji i związanego z nią ryzyka, przejmują go od wierzyciela.

Więcej informacji w serwisie Subra.pl

 Materiał zewnętrzny

DMCP

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Dbamy o to, aby każdy artykuł, był wartościowy, przystępny i zrozumiały.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kroki do złożenia wniosku o upadłość konsumencką
Jak przygotować się do rozwodu
Rejestracja firmy w Czechach

Jesteś zainteresowany reklamą?

Rejestracja firmy w Czechach