Jak wybrać dobre dla siebie studia?

Jak wybrać dobre dla siebie studia?

Środowisko, szkoła i rodzina namawiają nas na wybór kierunku studiów, po których będziemy mieć dobrze płatna pracę. Studia według wielu osób, to jeden z najważniejszych wyborów życiowych.

CZYM KIERUJEMY SIĘ PODCZAS WYBORU KIERUNKU STUDIÓW?

Spora ilość młodych ludzi kieruje się motywami finansowymi. Zastanawiamy się, jakie studia po ich ukończeniu dadzą nam dobrze płatną pracę. Inni, zazwyczaj z dobrze sytuowanych rodzin, kierują się tym co zazwyczaj lubią robić, co jest ich pasją, powołaniem. Przy takim podejściu wybierają studia, które są dla nich przyjemne i ciekawe.
Większość z nas jednak zwraca uwagę na oba aspekty. Analizujemy kierunki studiów, pod względem możliwości pracy po ich ukończeniu. Właśnie tej konkretnej pracy, która da nam satysfakcję, oraz możliwość godnego zarabiania pieniędzy.

ANALIZA WŁASNYCH POTRZEB

Obecnie sytuacja naszej gospodarki, jest naprawdę rozpieszczająca. Większość rodziców młodych ludzi ma stałą pracę, i możliwość zapewnienia swoim dzieciom ukończenie szkoły wyższej. Mamy wtedy do wyboru wiele kierunków studiów, dających różne perspektywy. Wtedy należy pomyśleć o własnych potrzebach, czego tak naprawdę chcemy, i co pragniemy robić po ukończeniu uczelni wyższej.
Mamy wybór, czy będziemy chcieli pracować czterdzieści godzin tygodniowo, i tylko odliczać na zegarku, kiedy w końcu pójdziemy do domu, czy zdobyć przyjemną, dającą nam satysfakcję pracę.
Wybór należy już do nas.

JAKIE STUDIA SĄ DLA MNIE INTERESUJĄCE?

Najlepiej stworzyć tutaj długą, i wyczerpującą listę kierunków studiów, które dają nam dobrą perspektywę na przyszły zawód, i jednocześnie są dla nas interesujące. Może być ich naprawdę wiele.

KTÓRE Z TYCH KIERUNKÓW DAJĄ NAJLEPSZE PERSPEKTYWY ZAWODOWE?

Gdy mamy już sporządzoną listę fascynujących nas kierunków studiów, warto określić wówczas, które z nich są interesujące i jednocześnie umożliwiają nam godne zarabianie po ich ukończeniu.

CZY ZARAZ PO STUDIACH BĘDĘ MIAŁ PIENIĄDZE NA WŁASNĄ INWESTYCJĘ?

Prawdą jest, że łatwiej nam o własną inwestycję, gdy mamy znajomości i zamożną rodzinę. Warto pamiętać, że nie zarobimy od razu dużych pieniędzy po ukończeniu medycyny, czy prawa. Szansa na zwiększenie własnych dochodów, pojawia się wtedy gdy otwieramy własny biznes. Na taki krok możemy się zdecydować, kiedy odłożymy odpowiednią kwotę po latach pracy, bądź mamy już zapewniony taki fundusz na start.

CZY JA NA PEWNO WIEM, CO CHCĘ W ŻYCIU ROBIĆ?

Niektórzy już od małego wiedzą kim zostaną w przyszłości, są też tacy co mają po dwadzieścia parę lat, i nadal nie wiedzą co tak naprawdę chcą robić w swoim życiu. Nie ma w tym oczywiście nic wstydliwego. Nie musimy wybrać studiów mając zaledwie dziewiętnaście lat. Możemy dać sobie czas na zastanowienie, czy chcemy studiować na uczelni prywatnej, czy publicznej, czy chcemy coś robić oprócz studiowania?
Tutaj warto wziąć pod uwagę, czy dany kierunek studiów nie jest na tyle angażujący, że uniemożliwi nam jakąkolwiek dodatkową działalność.
Do rozważenia mamy tu wiele opcji. Studia dzienne, wieczorowe, czy zaoczne, każde z nich mają swoje plusy i minusy. Dobrze jest więc dać sobie więcej czasu, i wybrać kierunek oraz tryb w jakim chcemy się uczyć, po dłuższym, dobrze przemyślanym okresie czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *