Twój e-PIT – podstawa do rozliczenia się z fiskusem

Twój e-PIT – podstawa do rozliczenia się z fiskusem

Obowiązkiem każdego podatnika jest złożenie zeznania podatkowego do urzędu skarbowego, w którym rozliczy się z podatku dochodowego za zakończony rok podatkowy. Aby maksymalnie ułatwić spełnienie tego obowiązku, fiskus uruchomił usługę Twój e-PIT.

  1. Jak działa Twój e-PIT?
  2. Złożenie zeznania podatkowego online nie tylko przez rządową aplikację
  3. Jak poprawnie wypełnić PIT 37 online?

W usłudze Twój e-PIT dostępne są wszystkie druki PIT 11 wystawione przez płatników podatku, nie tylko pracodawców, ale również zleceniodawców i ZUS. Wykorzystuje się je do sporządzenia jednej informacji podatkowej.

Jak działa Twój e-PIT?

Usługa Twój e-PIT umożliwia szybkie rozliczenie się z fiskusem. Wielu podatników znajdzie tam gotowe rozliczenie roczne, które wystarczy zatwierdzić, a aplikacja prześle je do właściwego urzędu skarbowego. Co do zasady jest to dobre rozwiązanie, jednak trzeba pamiętać, aby dokładnie sprawdzić to zeznanie podatkowe i uzupełnić je o informacje dotyczące ulg podatkowych lub innych, możliwych do zastosowania odliczeń lub doliczeń. Z tej usługi w ograniczonym zakresie skorzystają przedsiębiorcy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub osiągają przychody z działów specjalnych produkcji rolnej.

Złożenie zeznania podatkowego online nie tylko przez rządową aplikację

Wielu podatników nie ma zaufania do poprawności działania usługi Twój e-PIT, dlatego decyduje się na złożenie swojego zeznania przez internet, ale korzystając z innych aplikacji. Chcąc wysłać PIT online, można wykorzystać program ePIT, dostępny do pobrania za darmo dla każdego podatnika. Do sporządzenia deklaracji w tym programie można wykorzystać PIT przygotowany w rządowej aplikacji – wystarczy go pobrać automatycznie do programu, a ten wczyta zamieszczone tam dane. Podatnik powinien więc jedynie sprawdzić ich poprawność, oraz korzystając ze wskazówek w aplikacji, uzupełnić pozostałe dane, dotyczące, np. ulg podatkowych lub KRS instytucji w celu przekazania 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Tak przygotowany PIT można bezpiecznie i szybko wysłać do fiskusa, a Ministerstwo Finansów i właściwy urząd skarbowy otrzyma go w kilka minut po wysyłce.

Twój e-PIT

Jak poprawnie wypełnić PIT 37 online?

PIT 37 jest najpopularniejszym formularzem podatkowym, który każdego roku do fiskusa składa miliony podatników nieprowadzących działalności gospodarczej i osiągających przychody opodatkowane na zasadach ogólnych. Do poprawnego wypełnienia te deklaracji potrzebne są nie tylko dane z formularzy PIT 11, ale również dokumenty potwierdzające możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Przygotowując deklarację w PIT 37 online w aplikacji ePIT, można skorzystać z czytelnego kreatora, który przeprowadzi podatnika krok po kroku przez proces wypełniania deklaracji, a na koniec pozwali ją wysłać prosto do urzędu. Na deklaracji można również wpisać aktualny numer rachunku bankowego do zwrotu podatku, a także dołączyć do niej załączniki, np. PIT O. Zeznanie trzeba jednak podpisać, wykorzystując kwoty przychodu z ostatniej rozliczonej deklaracji lub kwalifikowany podpis elektroniczny.

Wysłanie deklaracji podatkowej online pozwala nie tylko ograniczyć konieczność osobistej wizyty w urzędzie skarbowym, ale również skraca termin oczekiwania na zwrot podatku z 90 na 45 dni. To forma zachęty dla podatników, by wysyłali swoje zeznania przez internet – to ułatwia rozliczenie, zweryfikowanie zeznania przez urzędników urzędu skarbowego oraz archiwizację zeznań podatkowych z zamkniętych już okresów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.