Oferty leasingowe – sprawdź, czym mogą się różnić i jak je porównać

Oferty leasingowe – sprawdź, czym mogą się różnić i jak je porównać

Leasing należy do najpopularniejszych źródeł finansowania przedsiębiorstw. Pozwala wyposażyć firmę w niezbędne środki trwałe i oprogramowanie w zamian za niewysokie raty. Do jego zalet zalicza się m.in. łatwą dostępność, elastyczne warunki i możliwość wykupu na atrakcyjnych warunkach.

Planujesz wziąć przedmiot w leasing, lecz nie wiesz, jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę? Sprawdź, w jaki sposób porównywać oferty leasingowe i na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Jak porównywać oferty firm leasingowych?

Oferty leasingowe możesz łatwo ze sobą porównać, jeśli skorzystasz z wyszukiwarek leasingu – są to serwisy internetowe, które grupują w jednym miejscu (np. w formie tabeli) oferty różnych firm. Niektórzy leasingodawcy udostępniają także na swoich stronach tabelę opłat i prowizji oraz OWUL (Ogólne Warunki Umowy Leasingu) – zapoznaj się z treścią tych dokumentów.

Przeczytaj też opinie w sieci na temat firm leasingowych, np. na branżowych grupach w mediach społecznościowych czy forach internetowych. Możesz także sprawdzić rankingi największych leasingodawców na stronie Związku Polskiego Leasingu.

Na jakie elementy umowy zwracać uwagę?

Zanim podpiszesz umowę leasingu, uważnie przeanalizuj jej najważniejsze elementy.

Rodzaj leasingu

Większość leasingodawców ma w swojej ofercie leasing operacyjny. Opcja ta pozwala wykupić przedmiot po zakończeniu umowy – musisz w tym celu wpłacić ustaloną kwotę wykupu. Możesz również zwrócić daną rzecz firmie leasingowej, aby np. wymienić ją na nowszy model. Do każdej raty leasingu finansujący doliczy 23% podatku VAT. Umowę należy podpisać na czas, który odpowiada co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji – przykładowo leasing samochodu powinien trwać minimum 2 lata.

Zasady leasingu finansowego są nieco inne. W jego przypadku wykup nie zachodzi, ponieważ przedmiot umowy automatycznie staje się własnością leasingobiorcy, kiedy opłaci on wszystkie raty i zakończy umowę. Podatek VAT musi zapłacić z góry, najczęściej wraz z pierwszą ratą.

Elastyczność finansowania

Upewnij się, czy w ramach umowy możesz dostosowywać warunki leasingu do swoich potrzeb – zwłaszcza pod względem długości umowy oraz wysokości raty, opłaty wstępnej i wykupu. Niektórzy leasingodawcy pozwalają zmieniać warunki finansowania w trakcie trwania umowy.

Tryb weryfikacji zdolności leasingowej

Procedura uproszczona pozwala otrzymać decyzję nawet w dniu złożenia wniosku – wystarczy, że dołączysz do niego oświadczenie o wynikach finansowych firmy. Tryb standardowy jest bardziej czasochłonny, ponieważ wymaga przedstawienia dokumentów finansowych przedsiębiorstwa i zaświadczeń urzędowych.

Kwota opłaty wstępnej

Może być ona różna w zależności od rodzaju przedmiotu oraz polityki firmy leasingowej. Na rynku znajdziesz nawet oferty leasingu z zerową wpłatą własną – zwykle trzeba w tym przypadku przejść przez standardowe procedury weryfikacyjne.

Wysokość wykupu

Leasing z wysokim wykupem może być korzystny, jeśli planujesz zwrócić przedmiot po opłaceniu ostatniej raty. Opcja ta pozwala zmniejszyć kwotę wpłaty własnej oraz obniżyć wysokość miesięcznych rat – łącznie koszty finansowania będą jednak wyższe. Leasing z niskim wykupem jest natomiast uzasadniony, jeśli planujesz przejąć daną rzecz na własność. Zapłacisz wyższe raty, lecz poniesiesz niższe łączne koszty finansowania.

Marża firmy leasingowej, dodatkowe opłaty i prowizje

Rzeczywiste koszty finansowania będą zależeć nie tylko od wysokości części kapitałowej raty i stopy procentowej WIBOR, lecz także od marży leasingodawcy oraz dodatkowych opłat i prowizji – m.in. za wydanie zgody na tuning czy zmianę harmonogramu spłaty.

Warunki ubezpieczenia przedmiotu

Samochód, sprzęt IT i inne przedmioty finansowane leasingiem należy ubezpieczyć. Koszty polisy ponosi leasingobiorca – firma leasingowa może doliczyć je do miesięcznej raty. Większość leasingodawców wskazuje ubezpieczenie konkretnego towarzystwa. Jeśli chcesz zawrzeć polisę na własną rękę, poniesiesz dodatkową opłatę.

Rodzaj oprocentowania

Firmy leasingowe mogą stosować stałe lub zmienne oprocentowanie.

Zasady zakończenia umowy

Sprawdź, w jakim terminie należy zwrócić przedmiot po zakończeniu umowy lub podjąć decyzję o wykupie. Zwróć też uwagę na zasady postępowania w przypadku szkody całkowitej czy wcześniejszego wykupu.

Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Ostateczny wybór uzależnij od swoich potrzeb i możliwości finansowych. Zastanów się, jak duże raty będziesz w stanie spłacać, aby zbytnio nie osłabić płynności finansowej firmy. Weź pod uwagę, czy zamierzasz przejąć przedmiot umowy na własność. Upewnij się także, czy warunki leasingu są elastyczne, i czy można zmienić je w trakcie trwania umowy.

Materiał zewnętrzny