Jak zwiększyć szansę na sukces firmy transportowej?

Jak zwiększyć szansę na sukces firmy transportowej?

Transport dalekobieżny to bardzo opłacalny biznes, w którym jednak panuje bardzo duża konkurencja. Sukces jest tu bardzo często uwarunkowany przez umiejętności nawiązywania pozytywnych i długotrwałych relacji z klientami, którym oferuje się usługi na wyższym poziomie niż konkurencja. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest osiągnięcia stopnia organizacji firmy, który pozwala oferować klientom również atrakcyjne ceny za realizację zleceń.

Pozyskiwanie klientów a wyniki firmy

W transporcie tak samo, jak w każdym innym biznesie, wyniki firmy uzależnione są od tego, ilu i jakich klientów uda się pozyskać. To z kolei w dużej mierze zależy od działań marketingowych prowadzonych przez firmę. Należy pamiętać, że firmy zajmujące się transportem dalekobieżnym działają na dużym obszarze, a ich klienci to przedsiębiorstwa działające w różnych krajach Europy, a także poza jej granicami. Dlatego właśnie prowadzenie działań marketingowych dla firm zajmujących się transportem musi być zakrojone na szeroką skalę, wielotorowe i wymaga dużych nakładów finansowych. Dość często wskazuje się również na zależność, według której niewielka cześć klientów generuje znaczną większość zysków (zasada Pareta). Można więc mówić również o możliwościach, jakie daje optymalizacja również w tym zakresie, co z powodzeniem wykorzystują niektóre, wyspecjalizowane firmy transportowe.

Optymalizacja kosztów prowadzenia działalności

Kolejnym sposobem na zwiększenie sukcesu firmy zajmującej się transportem dalekobieżnym jest optymalizacja kosztów prowadzenia działalności. Należy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie obszary działalności generują te koszty i gdzie mogą one być w jakiś sposób optymalizowane. Wydaje się, że najwięcej uzyskać można w obszarze wydatków firmy na paliwo, a także naprawy pojazdów. Jak pokazuje doświadczenie kierowców, jazda ekonomiczna pozwala w dużej mierze ograniczyć koszty, jakie wydaje się na paliwo. Taki sam efekt daje unikanie utrudnień w ruchu drogowym, ale też – w większej skali – bardziej strategiczne planowanie transportów. Wydawać by się mogło, że oszczędności generowane w ten sposób w skali miesiąca albo nawet roku, nie będą wielkie, ale przy dużej flocie zaoszczędzone kwoty mogą wynosić nawet 20%. To samo dotyczy kwestii stanu technicznego pojazdów. Prowadzenie częstych i skrupulatnych kontroli może początkowo zwiększyć wydatki, ale pozwala zmniejszyć ilość kosztownych w skutkach, nieprzewidzianych awarii. Dzięki optymalizacji kosztów firma transportowa może zaoferować swoim klientom usługi wyższej jakości w cenie, która jest taka sama albo nawet niższa niż ceny konkurencji.

Stosowanie systemów telematycznych

Nowoczesnym rozwiązaniem, które wybierane jest coraz częściej przez firmy zajmujące się transportem, są systemy telematyczne, takie jak platforma WEBFLEET  oferowana przez Webfleet Solutions. System taki jest skutecznym narzędziem, którego zadaniem jest koordynowanie transportów i pracy kierowców, przy jednoczesnej, znacznie większej dostępności informacji. System w czasie rzeczywistym zbiera dane z połączonych z nim pojazdów, takie jak prędkość (aktualna i średnia), stan techniczny, położenie i wiele innych. Następnie informacje te przekazywane są do centrali. Operator dostaje je w formie czytelnych raportów, które pozwalają na skuteczniejsze zarządzanie flotą jako całością. Platforma WEBFLEET pozwala również na generowanie zestawień raportów z danych okresów, dzięki czemu można uzyskać konkretne informacje na temat wprowadzanych zmian i skutków, jakie one przynoszą pod kątem zwiększania zysków firmy. System umożliwia także na dynamiczny kontakt z kierowcą, dzięki czemu operator może również skuteczniej odpowiadać na zmieniającą się wciąż sytuację i odpowiednio delegować zadania.

Zwiększenie szans na sukces firmy, która zajmuje się transportem dalekobieżnym, nie jest nigdy łatwym wyzwaniem i wymaga ogromnego nakładu pracy. Zadanie takie wymaga zebrania i zestawienia ze sobą ogromnej ilości informacji, by finalnie wyciągnąć z nich wnioski, które pozwalają na podjęcie odpowiednich decyzji. Jednocześnie jest to proces bardzo kosztowny. Na szczęście jednak istnieją dziś nowoczesne narzędzia, takie jak system telematyczny Webfleet Solutions, które znacznie ułatwiają ten proces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.