Sprzedaż domu z agentem nieruchomości

Sprzedaż domu z agentem nieruchomości

Otrzymując propozycję wsparcia sprzedaży nieruchomości ze strony agenta, zazwyczaj w głowie pojawia nam się czerwona lampka w postaci prowizji dla doradcy. Wydaje się, że będzie nas to kosztowało majątek, a korzyść niewielka – dlaczego powierzać komuś coś, co właściwie można zrobić samodzielnie?

Korzyści ze współpracy z agentem nieruchomości

Warto jednak zdawać sobie sprawę z korzyści, które płyną ze współpracy z agencjami, bo jest ich zaskakująco dużo, a w efekcie, nawet prowizja może okazać się nieodczuwalna dla naszych portfeli. Przy sprzedaży domu czy mieszkania liczy się przede wszystkim otwartość i możliwość umieszczenia swojej oferty na portalach internetowych. Agencja, z którą będziemy współpracować, dołoży wszelkich starań, by naszą nieruchomość dobrze sprzedać i wyróżnić ogłoszenie na tle innych, ponieważ specjaliści ds. sprzedaży zarabiają dopiero przy zawieraniu umów przedwstępnych i końcowych. Dlatego zależy im na przepływie nieruchomości i skutecznym zawieraniu transakcji.

Przy współpracy z agencjami odchodzą nam również męczące telefony w sprawie mieszkania od potencjalnych klientów. Nasz agent będzie zajmował się odpowiedzią na wszystkie pytania klientów. Przecież liczy się też to, że nabywca może dzwonić w czasie, kiedy jesteśmy w pracy lub wykonujemy inne obowiązki, a przy sprzedaży mieszkania liczy się bardzo często czas i nasza dyspozycyjność. Po wykonaniu dwóch telefonów osoba wstępnie zainteresowana mieszkaniem, może zrezygnować i już więcej nie chcieć wrócić do oferty, która początkowo ją zainteresowała. Możemy także zdecydować się na powierzenie kluczy do mieszkania agentowi i to on będzie się zajmował prezentowaniem mieszkania nawet pod naszą nieobecność. Mamy wówczas pewność, że kolejne oferty kupna nie umkną nam przez nosem.

Kolejną zaletą jest negocjowanie

Agent zna rynek nieruchomości, to pewne i wie, jaką kwotę można otrzymać za mieszkanie w konkretnej lokalizacji o konkretnej powierzchni. To pozwala mu realnie popatrzyć na kwotę, którą proponujemy i dzięki temu czasami podpowiedzieć, że może uda się sprzedać je po wyższej cenie lub doradzi, że nasza cena jest zbyt wysoka i jeśli zależy nam na sprzedaży, musimy obniżyć nasze oczekiwania lub zdecydować się na niewielki lifting m4. Jeśli nie czujemy się pewnie w zakresie negocjacji, to również będzie to rola agenta, a nam odpadnie stres z tym związany. Dobry agent powinien reprezentować obie strony i znając ich oczekiwania znaleźć rozwiązanie, które będzie wszystkich satysfakcjonowało.

Są oczywiście biura lepsze i słabsze

Możemy czasami trafić bardzo źle i stracić zaufanie do agentów nieruchomości. Jednak nie warto się poddawać, bo są tacy agenci, których z całą pewnością można polecić i oni zatroszczą się z pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem o nasze interesy. Wiele biur proponuje także umowy otwarte. Jeżeli nie znajdą dla nas klienta, my nic na tym nie tracimy, a jeśli znajdą, to dopiero wtedy pobierają od nas prowizję. Dobry agent wie również, że najlepszą reklamą jest poczta pantoflowa. Będzie się starał wykonać swoje zadanie profesjonalnie, żeby w łatwiejszy sposób pozyskać nowe nieruchomości do sprzedania.