Jak przygotować się do rozwodu?

Jak przygotować się do rozwodu?

Rozwód uchodzi za jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu dorosłego człowieka. Często jednak okazuje się, że jest to najlepsze rozwiązanie dla osób pozostających w nieudanym związku małżeńskim. Ważnym aspektem pozostaje odpowiednie przygotowanie rozwodu. W dzisiejszym artykule podpowiemy, o czym należy pamiętać przed złożeniem pozwu.

Jak przygotować się do wniesienia pozwu?

Odpowiednie przygotowanie, na które składa się przygotowanie dowodów, pism i innych elementów pozwala na ograniczenie stresu. Jednocześnie sprawia, że cały proces przebiegnie bez zbędnych opóźnień i komplikacji. W pierwszej kolejności powinieneś rozpocząć od ustalania motywacji i prawdziwej przyczyny rozpadu związku małżeńskiego. Wśród najczęstszych powodów rozwodu w Katowicach wymienia się zdrady, uzależnienia oraz niezgodność charakterów. Podczas opracowywania strategii zastanów się także, w jakim stopniu przyczyniłeś się do rozstania.

Przed wniesieniem pozwu rozwodowego określ również, jakie są Twoje oczekiwania względem podziału opieki nad dziećmi oraz płacenia ewentualnych alimentów. Ważnym aspektem jest ewentualne orzekanie o winie współmałżonka. Po stworzeniu planu rozwodowego możesz przystąpić do przygotowania pozwu rozwodowego. Należy pamiętać o tym, że poprawne zredagowanie dokumentu znacznie podnosi szansę na spełnienie oczekiwań. W napisaniu pozwu może pomóc Ci doświadczona Kancelaria Adwokacka Wilczyńscy i Wspólnicy, której oferta dostępna jest na stronie: https://www.adwokat-wilczynski.pl/specjalizacje/rozwody-i-prawo-rodzinne.  

Jakie dowody przygotować w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie?

Dodatkowych przygotowań może wymagać rozwód z orzeczeniem o winie. Na orzekanie o winie najczęściej decydują się osoby poszkodowane przez rozwód. Do sytuacji takiej dochodzi przeważnie w przypadku rozpadu małżeństwa spowodowanego przemocą lub zdradą. Jeśli decydujesz się na złożenie pozwu z orzekaniem o winie musisz liczyć się z tym, że Twój współmałżonek będzie usiłował udowodnić brak winy. Może dojść do konieczności ujawnienia wielu szczegółów ze wspólnego życia oraz zaangażowania bliskiej rodziny i przyjaciół.

Najważniejszym aspektem pozostaje tym samym zbieranie dowodów, które potwierdzą Twoją motywację. W tej roli możesz wykorzystać niemal wszystko. Najczęściej współmałżonkowie sięgają po kopie maili oraz wiadomości tekstowych. Można zdecydować się także na wskazanie świadków oraz przedstawienie zdjęć. Dobrym pomysłem będzie ponadto wynajęcie prywatnego detektywa, który przygotuje dokumentację detektywistyczną oraz może wystąpić w roli świadka.

Jak przebiega rozprawa rozwodowa?

Rozprawa rozwodowa jest wyjątkowo stresującym wydarzeniem. Właśnie dlatego pamiętaj o tym, aby stawić się w sądzie odpowiednio wcześniej. Może okazać się, że będziesz mieć problem z odnalezieniem właściwej sali lub zaparkowaniem samochodu. Weź także pod uwagę konieczność stosownego ubioru, który pomoże Ci zbudować wizerunek emanujący wiarygodnością i odpowiedzialnością. Przed rozprawą możesz przygotować sobie notatki, dotyczące przedstawionych dowodów oraz potencjalne pytania, które chcesz zadać świadkom. W ten sposób sprawisz, że stres nie wpłynie negatywnie na wynik rozprawy.

Po przesłuchaniu stron i powołanych świadków następuje zamkniecie rozprawy. Jeśli nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie w sądzie, skorzystaj z pomocy adwokata z Katowic, który przygotuje rozwód oraz będzie prowadzić sprawę w Twoim imieniu. Ogłoszenie wyroku następuje najczęściej na ostatnim posiedzeniu. Niekiedy jednak konieczne jest jego odroczenie. Wyrok zostaje ogłoszony wtedy nie później niż 2 tygodnie po zamknięciu rozprawy.

Materiał zewnętrzny