Rejestracja firmy w Czechach – co warto wiedzieć?

Rejestracja firmy w Czechach – co warto wiedzieć?

W ostatnim czasie coraz więcej przedsiębiorców dostrzega korzyści płynące z zarejestrowania swojej firmy w Czechach. Kluczową zaletą tego rozwiązania jest niższy podatek PIT. W jaki sposób można tego dokonać?

Rejestracja firmy w Czechach – najważniejsze informacje

Zakładanie firmy w Republice Czeskiej jest szybkim i intuicyjnym procesem. Rejestracja przedsiębiorstwa na obszarze tego kraju jest możliwe wtedy, gdy jego adres znajduje się na terenie Czech. Warto pamiętać, że sam właściciel firmy nie ma obowiązku przebywania w Czechach. Najmniej formalności wymaga założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

W tym wypadku należy przygotować:

  • dowód osobisty,

  • dokument potwierdzający zgłoszenie rejestracyjne przedsiębiorstwa w Republice Czeskiej,

  • zaświadczenie o niekaralności z Polski,

  • zaświadczenie o własności/ prawie do użytkowania lokalu będącego siedzibą firmy,

  • potwierdzenie dokonania opłaty za rejestracje firmy, która wynosi 1000 CZK.

Ze skompletowaną dokumentacją należy udać się do czeskiego Urzędu ds. Działalności Gospodarczej lub Czech Point. Posiadacze podpisu elektronicznego są w stanie tego dokonać listownie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Do zarejestrowania swojej działalności konieczne będzie również wypełnienie formularza rejestracyjnego, który zostanie wysłany przez Centralny Punkt Rejestracji do czeskiego ZUS-u, Urzędu Pracy i Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Aby pozyskać bardziej szczegółowe informacje i fachową poradę prawną w zakresie rejestracji firmy w Czechach warto odwiedzić adres: https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/.

Na co uważać rejestrując firmę w Czechach?

Mimo że prowadzenie firmy w Czechach jest z wiązane z szeregiem korzyści, warto również wziąć pod uwagę pewne niedogodności z tym związane. Wiele osób rozpoczynających swoją działalność w tym kraju ma trudność ze znalezieniem kontrahentów, którzy są wierni czeskim przedsiębiorcom. Prowadzący działalność gospodarczą na terenie Republiki Czeskiej powinni być również świadomi wyższych opłat, jakie należy uiścić do czeskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czyli CSSZ. Warto również pamiętać, że zarejestrowanie firmy w Czechach, a jej faktyczne funkcjonowanie na terenie Polski może wzbudzać wątpliwości w polskich urzędach. Osoby decydujące się na prowadzenie tego rodzaju firmy powinny brać pod uwagę konieczność zapłaty polskiego podatku, czy możliwość otrzymania grzywny. Takich obaw nie muszą mieć jednak osoby, które realnie prowadzą swoją działalność gospodarczą na obszarze Republiki Czeskiej.

Dlaczego warto zarejestrować firmę w Czechach?

Z perspektywy wielu przedsiębiorców niezwykle istotną zaletą posiadania firmy na terenie Czech jest niska stawka podatku PIT, który wynosi jedyne 15% oraz 23%. Podatek, który płacą spółki jest również korzystny, a jego stawka wynosi 19%. Przedsiębiorcy chętnie korzystają również z możliwości zryczałtowanego rozliczenia kosztów prowadzonej działalności. Sam obowiązujący w Republice Czeskiej system podatkowy jest natomiast nieskomplikowany i przyjazny dla przedsiębiorcy, co gwarantuje szybkie rozliczenie płatności. Przedsiębiorcy doceniają również fakt, że zakładając firmę w Czechach, mogą liczyć na różnego rodzaju ulgi podatkowe. Wiele osób ceni sobie również wygodę prowadzenia działalności na terenie tego kraju związaną z możliwością komunikacji z urzędami za pośrednictwem internetu. Samo prawo obowiązujące w tym kraju jest dość korzystne dla osób prowadzących na jego terenie działalność gospodarczą.

Materiał zewnętrzny