Kredyt wybierany przez 30% kredytobiorców – poznaj szczegóły oferty PKO BP okiem doradcy

Kredyt wybierany przez 30% kredytobiorców – poznaj szczegóły oferty PKO BP okiem doradcy

Zastanawiasz się nad zakupem domu? Rozważasz nabycie mieszkania? Świetnie! Przed Tobą wiele pracy i… czasu spędzonego nad znalezieniem najlepszej opcji na wzięcie kredytu hipotecznego. Ogrom informacji i bardzo szeroka oferta każdego banku zdecydowanie nie pomaga w tym zadaniu, dlatego coraz częściej, niejako “na ratunek” potencjalnym kredytobiorcom, ruszają doradcy finansowi, którzy pomagają odnaleźć się w chaosie komunikacyjnym i pozwalają na odnalezienie najlepszego rozwiązania na rynku. 

Jednym z banków, które cieszą się nieustanną popularnością i ogromnym zaufaniem wśród Polaków, decydujących się na kredyt hipoteczny, jest PKO BP. Aż 30% kredytobiorców (źródło: https://blogkredytowy.pl/kredyt-hipoteczny-w-pko-bp/) korzysta z usług właśnie tego banku, a na ostateczną decyzję wpływa wiele czynników: oprócz ceny kredytu i warunków kredytowania, także renoma banku, którą PKO Bank Polski zdecydowanie może się pochwalić. W niniejszym artykule przedstawiamy przekrojową ocenę kredytów w PKO BP.

Kredyt hipoteczny w PKO BP – procedury

Zanim zaczniemy snuć plany o wymarzonym gniazdku zakupionym dzięki pieniądzom uzyskanym w kredycie hipotecznym od PKO BP, warto zweryfikować, czy z posiadanymi zasobami oraz możliwościami w ogóle kwalifikujemy się do tego, aby taki kredyt w banku uzyskać. PKO BP weźmie pod uwagę bowiem zatrudnienie z ostatniego roku i na jego podstawie obliczy średnią dochodu w przypadku umów o czas nieokreślony. W przypadku umów o pracę na czas określony, PKO BP jest zdecydowanie bardziej restrykcyjny. Przede wszystkim, nie może być to pierwsza umowa kredytobiorcy z danym pracodawcą i istnieją przesłanki ku kolejnym umowom. Na korzyść kredytobiorcy przemawia także prestiż zawodu: im wyższy, tym lepiej dla sytuacji kredytowej. 

O kredyt hipoteczny w PKO Banku Polskim mogą ubiegać się także osoby zatrudnione na podstawie umów o zlecenie oraz o dzieło pod warunkiem, że osoby te dysponują ubezpieczeniem zdrowotnym lub opłacają je we własnym zakresie. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą od minimum roku, bank także rozpatrzy Twój wniosek. Jeżeli nie jesteś pewien, czy kwalifikujesz się do kredytu lub Twoja sytuacja jest dość niestandardowa (na przykład łączysz kilka rodzajów zatrudnienia w okresie, który bank bierze pod uwagę), warto skorzystać z ekspertyzy doświadczonego doradcy kredytowego, który przedstawi najlepsze opcje. Może okazać się, że Twój przypadek wcale nie jest tak zły, jak myślałeś. 

PKO BP wyróżnia się na rynku także widełkami wiekowymi, w których można ubiegać się o kredyt hipoteczny: o kredyt mogą starać się także seniorzy w wieku… 80 lat. 

Jednym z pytań, które pojawia się najczęściej w głowach kredytobiorców, jest wysokość wymaganego wkładu własnego. W PKO BP wynosi on już 10%, jednak przez bank uważany jest za niski na tyle, że trzeba oddzielnie go ubezpieczyć, co może wpłynąć na warunki kredytowania i odbiegać od ofert innych banków, które również wymagają dziesięcioprocentowego wkładu własnego, ale nie obarczają go kosztami dodatkowego ubezpieczenia. 

Często zdarza się tak, że w czasie spłacania kredytu, kredytobiorcy chcieliby niejako pozbyć się zobowiązania i nadpłacić niektóre raty kredytu lub nawet spłacić całe zobowiązanie. W wielu bankach to zadanie jest utrudnione, lub nałożone są na taką czynność bardzo duże prowizje, co sprawia, że kredytobiorcy rezygnują z takiej opcji. W PKO BP wcześniejsza spłata kredytu wiąże się z brakiem prowizji już od samego początku kredytowania, trzeba jednak wziąć pod uwagę spore koszty aneksu do umowy, potrzebnego do skrócenia okresu kredytowania. Minimalny koszt to 200zł, ale obliczany jest dokładnie jako 0,5% od pozostałego salda kredytu i w przypadku szybkiej, wczesnej spłaty może wiązać się z kosztami rzędu dwóch tysięcy złotych. 

Kredyt hipoteczny w PKO BP – czy warto?

Warto rozważyć wszystkie za i przeciw kredytu hipotecznego, biorąc pod uwagę coś więcej niż jedynie renomę, płynącą z nazwy PKO Banku Polskiego. Bank nie dyskredytuje żadnej formy zatrudnienia, wymaga jednak innych formalności w zależności od danej formy. Mimo braku prowizji przy wcześniejszej spłacie, warto wziąć pod uwagę koszt aneksu, który koniecznie trzeba spisać. Za kredytem hipotecznym w banku PKO BP przemawia także wysoka elastyczność jeśli chodzi o przedział wiekowy, kwalifikujący się do pobierania transz kredytu. Nawet osoby na emeryturze mogą bardzo spokojnie starać się o udzielenie kredytu i mieć wysokie szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Ważne jest także to, by w momencie własnego researchu nie pomylić PKO BP z Pekao, bowiem oferty i profile tych banków znacząco się od siebie różnią. Jeżeli nie jesteśmy ekspertami w temacie kredytów i wolelibyśmy skorzystać z rady kogoś bardziej doświadczonego, po raz kolejny kłania się tu osoba doradcy kredytowego, który nie tylko doradzi, który bank jest dla nas odpowiedni, ale zaproponuje także poradę dotyczącą innych instrumentów finansowych, często wymaganych w przypadku zawierania kredytów. O jakich instrumentach mowa? Ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie nieruchomości to często wymagania, o które poprosi bank i które sam bank może zaoferować. Może okazać się jednak, że wybierając zewnętrzną ofertę doradcy, otrzymamy ubezpieczenie na lepszych warunkach, w niższej cenie, i obejmujące więcej świadczeń.