Oleje dla rolnictwa, czyli jakie stosować i kiedy wymieniać

Oleje dla rolnictwa, czyli jakie stosować i kiedy wymieniać

Części układów hydraulicznych, silnikowych i układów skrzyni biegów w sprzęcie rolniczych muszą pracować przy bardzo dużych obciążeniach. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie smarowanie. Czym zatem powinny cechować się dobre oleje dla rolnictwa? Przeczytaj artykuł.

Czym różnią się oleje do maszyn rolniczych od innych olejów silnikowych

Silniki i części maszyn rolniczych muszą się mierzyć z ekstremalnymi wyzwaniami, które wymagają od nich dużej mocy. Napędzane olejem napędowym silniki kombajnów czy ciągników rolniczych muszą mierzyć się z wysokimi temperaturami wewnątrz silnika, jednocześnie pracując w otoczeniu, którego temperatura znacznie się różni. Do tego silniki sprzętu rolniczego charakteryzują się dynamiczną pracą tłoków, które wymagają dobrego smarowania, zapobiegającego tarciu. To wszystko sprawia, że oleje do maszyn rolniczych muszą charakteryzować się stabilnością termiczną i odpornością na utlenianie, dzięki czemu tworzy się mniej osadów, a co za tym idzie, wydłuża się żywotność poszczególnych elementów silnika. Choć oleje dla rolnictwa to nie tylko oleje silnikowe.

Jakie oleje do maszyn rolniczych stosować — nie tylko olej silnikowy

W maszynach rolniczych oleje stosowane są w:

  • układach silnikowych,
  • układach hydraulicznych,
  • skrzyniach biegów.

Każdy z tych układów wymaga użycia oleju o konkretnych właściwościach, aby zapewnić mu optymalne smarowanie. Maszyny rolnicze muszą mierzyć się przecież z pracą w bardzo trudnych warunkach, jak nierówny teren, a często przychodzi im pracować w czasie niekorzystnej pogody, przy niskiej lub wysokiej wilgotności. Wszystko to ma wpływ na ich eksploatację. Stosując wysokiej jakości oleje dla rolnictwa, możesz łatwo zadbać o ich wydajność i przedłużać ich żywotność.

Jak często wymieniać oleje w sprzęcie rolniczym

Brak regularnej wymiany oleju grozi utratą właściwego smarowania, co może powodować osadzanie się pyłów, zwiększać tarcie i uszkadzać elementy układów silnikowych, hydraulicznych i przekładni. Tymczasem ciągła eksploatacja maszyn zwiększa zapotrzebowanie na olej. Dlatego należy dbać o ich wymianę niezależnie od sezonu. Producenci maszyn rolniczych sugerują wymianę olejów co określoną liczbę motogodzin i tak, w starszych ciągnikach wymiany olejów, a zwłaszcza oleju silnikowego powinno się dokonywać co ok. 200 motogodzin, z kolei w nowszych modelach od 500 do nawet 800 motogodzin.

Dlaczego ważna jest regularna wymiana olejów w maszynach rolniczych?

Regularna wymiana oleju pozwala zachować optymalną wydajność wszystkich części maszyny rolniczej, które wymagają jego użycia. Jednakże nie tylko regularna wymiana jest istotna. Bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich rodzajów olejów — dopasowanych do modelu maszyny i silnika. Co więcej, warto sięgać po oleje dobrej jakości, które pozwolą utrzymać stałe ciśnienie w układach, zapewnią optymalną czystość, ochronę przed utlenianiem i co za tym idzie, wydłużą cykl życia tłoków i innych elementów wymagających smarowania.

Oleje dla rolnictwa — jakie kupować

Dla wszystkich układów maszyn rolniczych duże znaczenie ma stosowanie olejów, utrzymujących stałą lepkość w szerokim zakresie temperatur. Dzięki temu praca w wysokich czy niskich temperaturach może być równie wydajna. Takie oleje powinny realizować także więcej zadań, na przykład ochronę przed korozją, kwasami i innymi czynnikami, które mogłyby uszkodzić elementy silnika, hamulców czy skrzyń biegów. Jeśli zależy Ci na dobrych olejach do swoich maszyn rolniczych, sprawdź te dostępne na stronie https://www.aldomarket.pl/pol_m_Oleje-i-smary-202.html.