Wydaje Ci się, że nie masz głowy do cyfr? Po prostu nie znasz odpowiednich narzędzi

Wydaje Ci się, że nie masz głowy do cyfr? Po prostu nie znasz odpowiednich narzędzi

Matematyka jest dla ciebie czarną magią, a jakiekolwiek cyferki przyprawiają o zawrót głowy? Spokojnie, większość osób twierdzi, że nawet proste obliczenia sprawiają im problem. Tymczasem ułatwić zadanie mogą odpowiednie narzędzia, w tym także te dostępne w internecie. Które z nich naprawdę warto znać i posiłkować się nimi na co dzień?

Program do rozliczeń podatkowych 

Dawno już minęły czasy, w których o poprawne rozliczenie podatku PIT trzeba było prosić biura rachunkowe. W rzeczywistości każdy z nas może dokonać rozliczenia, a pomoże mu w tym program PIT 2021. Obecnie nie ma nic prostszego, niż złożenie rocznej deklaracji podatkowej. Program umożliwia: 

  • obliczenie wartości podatku należnego, 
  • skorzystanie z różnych, przysługujących podatnikowi ulg, 
  • wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, 
  • przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, 
  • przesłanie deklaracji podatkowej na adres właściwego urzędu skarbowego i otrzymanie urzędowego potwierdzenia odbioru. 

Dzięki specjalistycznemu programowi do rozliczania PIT nie będzie trzeba wypełniać deklaracji ręcznie (co rodzi niebezpieczeństwo popełnienia błędów) i dostarczać jej do urzędu skarbowego. 

Kalkulator do zadań specjalnych – Excel 

Większość z nas z pewnością zetknęła się przynajmniej raz z arkuszem kalkulacyjnym Excel. Niektórzy nazywają go specjalistycznym kalkulatorem z wieloma różnorodnymi funkcjami. W rzeczywistości Excel wykorzystywany jest powszechnie w pracy naukowców, księgowych czy nawet informatyków. Tymczasem aby nauczyć się podstawowych jego funkcji wcale nie trzeba kończyć specjalistycznych kursów. Excel umożliwia dokonywanie szybkich obliczeń, tworzenie różnorodnych tabel czy zestawień. Przydaje się on nie tylko w pracy, ale i w codziennym życiu. 

Kalkulatory dostępne w internecie 

Nie wiesz, ile wynosi twoja pensja netto, lecz znasz jedynie jej kwotę brutto? Chciałbyś wiedzieć, ile odsetek będziesz musiał zapłacić za niedopełnienie obowiązków wobec urzędu skarbowego? Nic prostszego, wystarczy tylko skorzystać z ogólnodostępnych w internecie specjalistycznych kalkulatorów. W jednej chwili można dowiedzieć się, jaki będzie zarobek netto czy nawet to, ile kalorii spalimy podczas półgodzinnego szybkiego marszu. Chcąc skorzystać z kalkulatora wystarczy wpisać odpowiednie dane i w chwilę otrzymamy odpowiedź na nurtujące nas pytanie.  

Obliczanie raty kredytu czy składki ubezpieczeniowej 

Chcąc dowiedzieć się, ile będzie wynosiła rata kredytu, bądź też ile zapłacimy za ubezpieczenie OC samochodu, wcale nie musimy udawać się do oddziałów banków lub do ubezpieczyciela. W internecie dostępne są porównywarki, dzięki którym znajdziemy najkorzystniejszą dla nas ofertę oraz dowiemy się, jaki pułap cenowy nas obowiązuje. Oczywiście otrzymane kwoty nie muszą w stu procentach odpowiadać tym, które zaproponuje nam bank bądź też ubezpieczyciel. Niemniej jednak dają one podgląd tego, jak obecnie wygląda sytuacja i czego właściwie powinniśmy się spodziewać.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.