Uniwersytety w Polsce rokrocznie notują wysoką popularność prestiżowego kierunku jakim jest prawo. Młodzi ludzie marzą o tym, by ich miejscem pracy stała się kancelaria adwokacka, ale czy każdy z nich ma do tego predyspozycje? Wiedza to nie wszystko – dowiedz się jak w rzeczywistości wygląda praca w kancelarii adwokackiej. Nasz artykuł nieco Ci ją przybliży
Kancelaria adwokacka – czym zajmuje się sekretariat?
Sekretariat pełni w kancelarii prawniczej bardzo ważną rolę. Sekretarka odbiera korespondencję, przesyła ją do właściwych działów, kompletuje potrzebne pisma, zarządza archiwum i prowadzi kalendarz. Właśnie ona dba o sprawny kontakt między pracownikami kancelarii a klientami. Można powiedzieć, że sekretariat to podstawowy mechanizm w kancelarii, która musi działać sprawnie jak szwajcarski zegarek. Dzięki sprawnie funkcjonującemu sekretariatowi prawnicy mogą skupić się na swoich zadaniach, nie przejmując się sprawami organizacyjnymi. Dowiedz się więcej na https://adwokat-wolek.pl
Organizacja pracy w kancelarii
Struktura kancelarii zależy od jej wielkości. W dużych kancelariach adwokackich funkcjonuje przeważnie podział na sekcje zajmujące się różnymi dziedzinami prawa. Zasiadający w nich adwokaci zajmują się głównie zagadnieniami należącymi do ich specjalności. Mniejsze kancelarie nie wprowadzają takiego podziału.
Praca z ludźmi w kancelarii prawnej
Praca adwokata polega na pomaganiu ludziom, co wymaga oczywiście stałego kontaktu z nimi. Do kancelarii adwokackiej przychodzą osoby z poważnymi problemami, potrzebującymi wsparcia tak naprawdę nie tylko prawnego ale i nieco psychologicznego. Adwokat musi umieć wysłuchać człowieka, zrozumieć go i pozwolić mu odczuć, że zrobi wszystko co w jego mocy by pomóc.
Codzienność w kancelarii adwokackiej – praca za biurkiem
Seriale przedstawiają nam pracę adwokata głównie jako emocjonującą przygodę na całe życie. Starcia na wokandzie, błyskotliwe mowy, sukcesy i porażki do notowania każdego dnia – w prawdziwym życiu niekoniecznie tak to wygląda. Za każdą sprawą stoją długie godziny spędzone nad kartkowaniem kodeksów, redagowaniem pism a często niezbędne bywa skonsultowanie problemu z bardziej doświadczonym kolegą po fachu.
Ile trwa dzień pracy adwokata?
Adwokat to w pewnością prestiżowy zawód, ale także bardzo ciężki, wymagający nieustannej nauki. Nie ma mowy o pracy do 16, zamknięciu laptopa i pójściu do domu z poczuciem wolności. Prowadząc sprawę adwokat niejednokrotnie pracuje nocami, szuka rozwiązań problemów, redaguje pisma i generalnie jego harmonogram nie przypomina tego kojarzonego z etatem w pracy biurowej. Wszystkie terminy muszą być dotrzymane a pisma dopracowane co do przecinka.
Co robi stażysta w kancelarii prawnej?
Młodzi prawnicy na starcie dostają mało skomplikowane zadania. Gdy udowodnią swoje kompetencje i sumienność zasiadają do analizy aktów prawnych, opracowanie opinii i pisania pism procesowych. Zależenie od działu, opiekuna praktyk i samego praktykanta codzienność będzie się różniła.
Jakie cechy trzeba mieć do pracy w kancelarii adwokackiej?
Wytrwałość to podstawa nie tylko do codziennej pracy w kancelarii adwokackiej. Mając słomiany zapał w zasadzie nie da się nawet zostać prawnikiem. Do skrupulatnego redagowania pism nieodłączna jest dokładność, a w komunikacji z klientami spora doza empatii. Każdy radca prawny musi posiadać zdolności interpersonalne pozwalające na sprawne tłumaczenie skomplikowanych zagadnień oraz umieć bezwzględnie kontrolować swoje emocje.
Praca adwokata to nie tylko występowanie na wokandzie. Długie godziny spędzane nad pismami, rozmowy w trakcie których nie brakuje emocji, niedosypianie – kancelaria adwokacka na pewno nie jest miejscem dla każdego. Tylko sumienne, wytrwałe osoby gotowe na ciężką pracę mogą być naprawdę dobrymi adwokatami.