Domy norweskie – projekty, budowa i ceny

Domy norweskie – projekty, budowa i ceny

Są bardzo popularne w krajach skandynawskich, natomiast w Polsce nadal budowane są dość rzadko – domy norweskie, określane również jako skandynawskie, to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Co warto wiedzieć na ich temat?

Dom norweski – co to jest?

Domy skandynawskie czy domy norweskie to rodzaj domów o konstrukcji szkieletowej drewnianej. Mogą być one budowane również z gotowych elementów prefabrykowanych, co skraca czas trwania inwestycji.

Szkieletowe domy norweskie określane są również jako domy kanadyjskie, ponieważ powstają one w tej samej technologii.

Projekty domów norweskich

Najczęściej realizowane są projekty domów norweskich parterowych oraz domów z użytkowym poddaszem, które wykończone są dwuspadowymi dachami.

Zazwyczaj domy norweskie są dość małe, lecz wystarczające dla domowników. Najbardziej popularne to te o powierzchni od 80 m2 do 120 m2, które mogą spełnić wymagania singla, pary oraz rodziny 2 + 1 lub 2 + 2.

Dostępne są również projekty domów norweskich z garażami w bryle budynku.

Domy norweskie – budowa

Domy norweskie budowane są na płytach fundamentowych. Ściany mają konstrukcję szkieletową drewnianą i wypełniane są materiałem izolacyjnym jak wełna mineralna, styropian, pokrywane folią oraz z dwóch stron wykończone poszyciem.

Z zewnątrz ściany domów norweskich najczęściej obijane są deskami, sidingiem. Od wewnątrz stosuje się płyty gipsowo-kartonowe.

Dach ma konstrukcję drewnianą i pokrywany jest dachówkami ceramicznymi lub blachodachówką.

Ograniczenie prac mokrych powoduje, że domy norweskie są bardzo szybkie w budowie i można również wznosić je o praktycznie każdej porze roku. Zazwyczaj budowa zajmuje wtedy około 3-4 miesięcy. Można jednak zakończyć ją jeszcze szybciej, gdy wybierze się dom z prefabrykatów.

Aby wybudować dom norweski o konstrukcji szkieletowej, warto zdecydować się na usługi firm specjalizujących się w tej właśnie technologii.

Zalety i wady domów norweskich

Zalety domu norweskiego:
– przystępna cena
– szybka budowa
– możliwość prowadzenia prac o każdej porze roku
– szybkie nagrzewanie i dobra termoizolacja budynku
– łatwa rozbudowa

Wady domu norweskiego:
– ważna jakość materiałów
– ograniczenia w budowie metodą gospodarczą

Ile kosztuje dom norweski?

Ceny domów norweskich są na ogół niższe od domów budowanych technologią tradycyjną murowaną.

Przykładowe ceny to około 170 tys. zł za dom w stanie surowym zamkniętym z dociepleniem o powierzchni użytkowej 65 m2, natomiast za dom o powierzchni 100 m2 należy zapłacić około 250 tys. zł.

Więcej informacji o aktualnych cenach domów norweskich można uzyskać na stronach firm zajmujących się ich budową.

Przeczytaj więcej na domdekoracje.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.