Jak żyć oszczędniej?

Jak żyć oszczędniej?

W życiu każdego z nas nadchodzi pora, kiedy trzeba nieco zacisnąć pasa i poszukać oszczędności. Poniżej kilka porad, jak to zrobić.

Gotowanie w domu

Jedzenie do jeden z najbardziej uciążliwych wydatków w domowym budżecie, szczególnie, jeżeli często jadamy na mieście. Jeżeli chcemy podreperować nieco nasze finanse, idealnym rozwiązaniem będzie gotowanie posiłków samemu. W Internecie dostępnych jest mnóstwo przepisów na tanie dania przygotowywane w kilkanaście minut, które jakością i smakiem wcale znacznie nie ustępują tym restauracyjnym. Od dziś naszymi przyjaciółmi staną się kasza, ryż, owoce i warzywa sezonowe – są tanie, sycące i smaczne.

Zmiana środków komunikacji

Jeżeli istnieje taka możliwość, warto przesiąść się z samochodu do tramwaju czy na rower. Po pierwsze, odciążamy środowisko, po drugie – własny portfel.

Oszczędzanie energii w domu

Zazwyczaj nie zwracamy uwagi, jak dużo prądu marnuje się w naszym domu na co dzień. Włączone światło w łazience, stale podłączona ładowarka, długie kąpiele w wannie – takie działania w skali miesiąca generują spore koszty. Pilnujmy, aby nieużywane sprzęty w domu były zawsze wyłączone, niepotrzebne światło zgaszone, a zamiast długich, gorących kąpieli wybierzmy krótki prysznic.

Porządki w szafie

Niemal w każdej szafie zalega mnóstwo ubrań, w których już dawno nie chodzimy. Warto zorganizować małą wyprzedaż garażową, która pozwoli pozbyć się niechcianych ciuchów, zrobi sporo miejsca w szufladach a dodatkowo pozwoli podreperować budżet. W kwestii mody genialnym pomysłem może być zwrócenie się w kierunku second handów – często można dostać tam markowe ubrania świetnej jakości dosłownie za ułamek ich wartości.

Rejestr wydatków

Często nie mamy nawet świadomości, ile pieniędzy wydajemy w ciągu miesiąca. Warto eksperymentalnie przez miesiąc prowadzić dokładny rejestr wydatków. Jeżeli płacimy wyłącznie kartą, sprawa będzie ułatwiona – razie potrzeby zawsze można wrócić do wszystkich transakcji. Może okazać się, że zakupy, które nie są nam niezbędne do życia (takie jak na przykład papierosy, alkohol czy słodycze) pochłaniają miesięcznie setki złotych. Świadomość kwot, jakie przeznaczamy na tego typu artykuły pozwoli nam zaoszczędzić.

Jak widać, każdego dnia istnieje mnóstwo sposobów na zaoszczędzenie choćby kilku złotych każdego dnia. Nie trzeba głodować i odmawiać sobie każdej przyjemności, bo przecież pieniądze nie są po to żeby trzymać je w portfelu. Jednak mądre dysponowanie wpływami może pozwolić na poczucie większego bezpieczeństwa i braku zmartwień, czy wystarczy nam,,do pierwszego”.

geldmarket.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.