Kryptowaluty – czy warto się nimi zainteresować?

Kryptowaluty – czy warto się nimi zainteresować?

Kryptowaluty od czasu do czasu pojawiają się na językach wielu specjalistów na co dzień związanych z finansami i aktywnością giełdową. Kryptowaluty to to po prostu waluty wirtualne działające na bazie specjalnie do tego zaprojektowanych mechanizmów i algorytmów, które mają zapewnić bezpieczeństwo naszych wirtualnych pieniędzy. Rynek i giełdy kryptowalutowe to teren przez wielu jeszcze nie do końca zgłębiony, dlatego temat waluty internetowej wciąż jest traktowany jako temat tabu. Czy opłaca się inwestować w kryptowaluty? Czy kryptowaluty to tylko Bitcoiny? Co można za nie kupić?

Rodzaje kryptowalut

Wiele osób, które wcześniej nie interesowały się kryptowalutami może je kojarzyć jedynie z Bitcoinem (BTC), który na ten moment jest najpopularniejszą walutą wirtualną na świecie. BTC jest przez wielu uważany za jedyną istniejącą kryptowalutę, co jest oczywiście nieprawdą. Bitcoin powstał w 2009 roku, a jest to zasługa osoby (lub grupy osób) podającej się za Satoshi Nakamoto. W następnych latach zaczęło pojawiać się coraz więcej tzw. altcoinów, więc alternatywnych kryptowalut.

Do najbardziej znanych kryptowalut, oprócz oczywiście Bitcoina, można zaliczyć m.in. Ripple wydany w 2012 roku czy też Ethereum, IOTA czy Lisk wydane po 2015 roku. Zasadniczą różnią się one sposobem ich wydobycia czy programowaniem blockchainów („łańcuchów bloków”).

Zastosowanie kryptowalut

Kryptowaluty jako waluty wirtualne praktycznie rzecz biorąc nie są uznawane przez większość państw na świecie za pełnoprawne środki płatnicze. Dlatego też ich tworzenie w ramach danego algorytmu systemowego jest jak najbardziej zgodne z prawem. Przykładowo, na terenie Unii Europejskiej kryptowaluty są zwolnione z podatku VAT, jednak w innych częściach świata nie ma już takie reguły.

Kryptowaluty w Polsce są coraz częściej wykorzystywane do pozyskiwania dóbr materialnych, jednak ta praktyka wciąż jest uznawana za niszową i nie każdy sprzedawca traktuje np. Bitcoiny jako pełnoprawny środek płatniczy. W dużej mierze wiąże się to ze stosunkową niestabilnością kursów kryptowalut, które ulegają zmianie niezwykle dynamicznie, zarówno w przypadku zysków jak i strat.

Pozyskiwanie kryptowalut

Wbrew pozorom, pozyskiwanie kryptowalut jest coraz bardziej popularne i powszechne, dlatego też kanałów ich nabywania przybywa. Nie brakuje specjalnych giełd wymiany kryptowalut, gdzie można nimi handlować na mniejszą lub większą skalę. Można również je „wykopać” samodzielnie, jednak wymaga to odpowiedniego oprogramowania i znajomości funkcjonowania algorytmów. Każdy przedsiębiorca może również przyjmować płatności za sprzedawane towary czy usługi w postaci kryptowalut, jednak jest to mniej powszechna praktyka.