Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Program Mój Prąd – czym jest i kogo obejmuje?

15 maja 2023 Program Mój Prąd - czym jest i kogo obejmuje?


Jeśli ktoś się liczy na uzyskanie dofinansowania na zakup instalacji fotowoltaiki, to powinien zainteresować go program Mój Prąd. Jest to opcja przeznaczona dla gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Ma to na celu zwiększenie produkcji zielonej energii pochodzącej z mikroinstalacji fotowoltaicznej. Wytwarzanie prądu z darmowego promieniowania słonecznego pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Będzie to jednorazowa inwestycja, a dzięki bezzwrotnej dotacji nie trzeba długo czekać na jej zwrot.

Dla kogo program Mój Prąd będzie świetnym rozwiązaniem?

Beneficjentami programu Mój Prąd mogą zostać tylko osoby fizyczne, które produkują zieloną energię w celu zaspokojenia własnych potrzeb. Konieczne staje się podpisanie kompleksowej umowy, która reguluje kwestie dotyczące wprowadzania energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej. Jednym z warunków przystąpienia do programu jest rozliczanie się w systemie net-bilingu. Maksymalnie można otrzymać dofinansowanie opiewające na kwotę do 31 000 zł.

Dobrą wiadomością jest to, że dotacje przyznana w ramach programu nie zostanie opodatkowana. Warto od razu podkreślić, że pula pieniędzy jest ograniczona. Wnioski są rozpatrywane w kolejności ich złożenia. Nie należy wobec tego zwlekać, bo po wyczerpaniu środków kolejne zgłoszenia nie będą już rozpatrywane. Program Mój Prąd jest opcją dostępną wyłącznie dla osób, które zakończyły już inwestycję. Wnioski mogą być składane przez internet. Służy do tego specjalny generator wniosków o dofinansowanie. Wymaga się założenia konta na platformie przy zastosowaniu profil zaufanego lub e-dowodu.

Co jest potrzebne do otrzymania dofinansowania?

Po zakończeniu montażu instalacji fotowoltaicznej należy złożyć wniosek do operatora sieci dystrybucyjnej o przyłączenie mikroinstalacji do sieci. Kolejnym krokiem jest wymienienie licznika i podpisanie umowy kompleksowej z operatorem. Potem przechodzi się do złożenia wniosku o dotację, jaką oferuje program Mój Prąd. W przypadku zrobienia tego osobiście należy przygotować faktury za dostawę i montaż instalacji, dowód zapłaty faktury lub oświadczenie o dokonaniu płatności.

Potrzebny będzie też oświadczenie operatora sieci dystrybucyjnej Kolejnym etapem jest założenia konta na portalu GWD, podanie wymaganych danych. Na koniec pozostaje podpisać wniosek za pomocą profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Następnie pozostaje poczekać na maila z potwierdzeniem złożenia wniosku. Jeśli zostanie on zatwierdzony, to można liczyć na wypłatę dofinansowania. Wszystkie informacje o dotacji są przekazywane beneficjentom drogą elektroniczną.

Warto też wiedzieć, że możliwe jest uzyskanie dofinansowania z programu Mój Prąd na dwie instalacje. W tym celu należy złożyć dodatkowy wniosek. Dobrą wiadomością jest także to, że dofinansowanie nie obejmuje wyłącznie instalacji fotowoltaicznej. Można uzyskać dotacje także na urządzenia dodatkowe w postaci magazynów ciepła, gruntowych pomp ciepła, pomp ciepła powietrze lub woda, kolektorów słonecznych, systemów zarządzania energią.

Więcej informacji: https://litowe.pl/moj-prad/

DMCP

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Dbamy o to, aby każdy artykuł, był wartościowy, przystępny i zrozumiały.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Co kupić na prezent mężczyźnie
Rzetelne usługi księgowe Toruń
Zalety faktoringu niepełnego

Zalety faktoringu niepełnego

22 października 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?