Zcash to kryptowaluta, która jest określana mianem monety prywatnej. Innymi słowy jest to projekt, którego głównym zadaniem jest zapewnienie użytkownikom większej prywatności w porównaniu z innymi kryptowalutami, takimi jak np. Bitcoin.
Zcash – co warto wiedzieć o tym projekcie?
Prace rozwojowe nad tokenem Zcash rozpoczęły się w 2013 roku. To właśnie wtedy Matthew Green opracował protokół Zerocoin, który początkowo miał być rozwinięciem Bitcoina umożliwiającym dokonywanie anonimowych operacji na Bitcoinie. Projekt jest rozwijany przez amerykańską firmę Zerocoin Electric. Sama sieć Zcash została jednak uruchomiona dopiero 28 października 2016 roku.
Jest to projekt open source, który w dużej mierze bazuje na kodzie Bitcoina. Dlatego też pod wieloma względami jest podobny do BTC (np. całkowita podaż ZEC wynosi 21 milionów sztuk, czyli tyle samo, ile w przypadku Bitcoina). Za zapewnienie większej anonimowości odpowiedzialny jest protokół zero knowledge (ZK-Snarks). ZEC umożliwia przeprowadzanie transakcji „chronionych” oraz publicznych. Jednak nawet dane transakcji, które z założenia mają być anonimowe, są zapisywane na publicznym blockchainie (nadawca i odbiorca oraz kwota transakcji pozostają prywatne). Taki stan rzeczy sprawia, że przez niektórych ZEC nie jest postrzegany jako kryptowaluta w pełni anonimowa. Poza tym trzeba zauważyć, że możliwość dokonywania zarówno „chronionych” jak i „publicznych” transakcji to coś, czym Zcash różni się od Monero (XMR), gdyż w przypadku XMR charakter niepubliczny mają wszystkie transakcje.
W przypadku kryptowalut, które wyróżniają się wysoką anonimowością, nietrudno o zarzuty związane z praniem brudnych pieniędzy. Dlatego firma stojąca za projektem Zcash zorganizowała szereg spotkań z organami ścigania w USA, aby wyjaśnić, że kryptowaluta nie została stworzona w celu ułatwienia prowadzenia nielegalnej działalności.
Jak wygląda prywatność w Zcash?
Mimo tego, że token Zcash umożliwia realizację względnie anonimowych przepływów środków, większość transakcji jest przeprowadzana w sposób publiczny.
Prywatność w Zcash bazuje na protokole Zerocoin. Istotną częścią tego protokołu jest zero knowledge proof, czyli rozwiązanie, które umożliwia potwierdzanie transakcji bez konieczności ich ujawniania. W efekcie możliwe jest poprawne zatwierdzenie transakcji przy jednoczesnym zachowaniu anonimowości zarówno przez odbiorcę, jak i przez nadawcę.
W Zcash występują adresy chronione (ang. shielded addresses) oraz adresy publiczne. Co ciekawe, możliwe jest dokonywanie transakcji pomiędzy adresami chronionymi i publicznymi.
Warto odnotować, że Zcash nie jest jedynym projektem, który korzysta z protokołu zero knowledge proof. Jest to rozwiązanie, które można spotkać także w przypadku Bitcoin Private, ZClassic lub PIVX.
Kurs ZEC
Portfel full node dla Zcash jest dostępny wyłącznie na Linuxa. Poza tym kryptowalutę można trzymać na popularnych aplikacjach takich jak Exodus lub Jaxx. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, bo tą z założenia anonimową kryptowalutę można także trzymać na giełdzie. Token ZEC jest notowany na 50 różnych giełdach kryptowalut, w tym także na Binance.
ZEC nie jest szczególnie niszową kryptowalutą, gdyż pod względem kapitalizacji od dłuższego czasu otrzymuje się w pierwszej 100.
Cena rekordowa została odnotowana 7 stycznia 2018 roku, kiedy to kurs ZEC osiągnął wartość 955,27 USD. Tymczasem od drugiej połowy 2018 roku cena Zcash oscyluje w granicach 50-320 USD.
Artykuł sponsorowany