Cło z Chin – jak i gdzie sprawdzić i obliczyć cło?

Cło z Chin – jak i gdzie sprawdzić i obliczyć cło?

Cło za towar z Chin to opłata, która najczęściej wynosi kilka do kilkunastu procent wartości sprowadzanych produktów. Powinniśmy więc pamiętać o tym, szacując całkowitą kwotę importu – niezależnie od tego, czy kupujemy kilka ubrań, hurtowe ilości sprzętu elektronicznego czy też dokonujemy transakcji biznesowych. Poniżej odpowiadamy na pytania dotyczące opłaty celnej, a także podpowiadamy, jak obliczyć cło i VAT za towar z Chin.

Cło z Chin – od jakiej kwoty?

Towar z Chin a cło – od jakiej kwoty musimy uiścić opłatę celną? Zgodnie z prawem regulującym system zwolnień celnych, minimalna wartość przesyłki objętej cłem wynosi 150 EURO. Jeżeli więc nasz import z Chin przekroczy tę kwotę, będziemy musieli odprowadzić opłatę celną o stawce zależnej od rodzaju produktów.

Ile wynosi cło na towar z Chin i jak je obliczyć?

Często pojawia się pytanie, ile płaci się za cło za towar z Chin. Opłata celna zależy od rodzaju sprowadzanego towaru i mieści się w przedziale od 0% do nawet 50%. Przykładowo, za ubrania zapłacimy cło w wysokości do 12%, za zabawki – do 4,7 %, a za zegarki – od 2,7% do 4,7%. Jednakże w większości przypadków cło za towar z Chin będzie miało niskie stawki – maksymalnie kilka procent. Produkty takie jak smartfony, laptopy czy słuchawki, a także betoniarki i mieszarki posiadają cło o wysokości 0% – nie trzeba więc uiszczać żadnej opłaty celnej.

Przy obliczaniu cła na towar z Chin, warto wejść na rządową przeglądarkę taryfową – ISZTAR lub skorzystać z kalkulatora Unii Celnej UE. Na początku należy wpisać kod nomenklatury produktu, czyli specyficzny ciąg liczb przypisany do konkretnego rodzaju towarów. Następnie wybieramy kraj, z którego importujemy produkty – w tym przypadku Chiny. System wyświetli procentową wartość opłaty celnej oraz VATu. Ostatnim etapem jest skorzystanie z kalkulatora – od wartości towaru i kosztów przesyłki odliczamy odpowiedni procent stanowiący cło z Chin.

Towar z Chin – kiedy cło?

Zasadniczo cło za towar z Chin obowiązuje zawsze, gdy wartość zamówienia przekroczy 150 EURO. Jego wysokość zależy od indywidualnej stawki, którą możemy sprawdzić, wyszukując kod nomenklatury w programie ISZTAR lub innym tego typu systemie.

W niektórych przypadkach mamy do czynienia z towarem z Chin bez cła, kiedy to opłata celna nie jest naliczana – między innymi gdy sprowadzamy telefony komórkowe czy laptopy. Jeżeli natomiast nasze zamówienie kosztuje mniej niż 150 EURO, ale zawiera produkty takie jak perfumy, wody toaletowe, wyroby alkoholowe czy tytoniowe, będziemy musieli uiścić dodatkową opłatę celną. Cło nie obowiązuje jednak, kiedy zamawiamy próbki tego typu wyrobów.

Jak zapłacić cło za towar z Chin?

Odpowiadając na pytanie, jak zapłacić cło za towar z Chin, powinniśmy pamiętać, że opłata celna nie jest stała i zmienia się w zależności od produktu. W pierwszej kolejności sprawdzamy więc nomenklaturę towarów, aby otrzymać wartość procentową opłaty. Następnie z pomocą kalkulatora obliczamy, ile cła za towar z Chin musimy zapłacić. Opłatę należy uiścić przy odbiorze przesyłki – w przeciwnym razie produkty wrócą do nadawcy. Warto przy tym pamiętać, iż nawet w przypadku, gdy płacimy za towar z Chin w obcej walucie (np. w juanach chińskich, euro, dolarach lub funtach), musimy uiścić cło w polskiej walucie. Powinniśmy więc zapoznać się z aktualnym kursem, po jakim nastąpi przewalutowanie. Niezwykle ważne podczas odprawy celnej są także odpowiednie dokumenty – między innymi faktura wystawiona przez dostawcę.