Czy inwestowanie w nieruchomości w 2022 roku się opłaca?

Czy inwestowanie w nieruchomości w 2022 roku się opłaca?

Nieruchomości cieszą się opinią pewnej inwestycji, z której jeszcze przez długie lata będzie można czerpać zyski. Wiele zależy jednak od tego, na zakup jakiego rodzaju lokalu zdecyduje się inwestor. Na opłacalność ulokowania kapitału w takim obiekcie wpływa także wiele innych, często przeoczanych czynników. O czym pamiętać, planując inwestowanie w nieruchomości w 2022 roku? Jakie inwestycje mieszkaniowe mogą opłacić się najbardziej? 

Inwestowanie w nieruchomości w 2022 roku – o czym warto pamiętać? 

Okres ostatnich lat wiązał się z szeregiem zmian na rynku mieszkaniowym. Okres pandemii okazał się szczególnie trudnym czasem dla inwestorów oferujących najem krótkoterminowy. Ograniczenia w wyjazdach turystycznych i delegacjach bezpośrednio przełożyły się na spadek zainteresowania wynajmowaniem lokali tylko na kilka dni lub tygodni. Bardziej stabilny jest rynek najmu długoterminowego – właściciele lokali położonych w większych miastach nieprzerwanie mogli cieszyć się wysoką stopą zwrotu z inwestycji. 

W 2022 roku możemy obserwować znaczny wzrost zapotrzebowania na mieszkania, w szczególności te położone w gęściej zaludnionych obszarach Polski. Przyczyną jest przede wszystkim niesłabnąca migracja do aglomeracji. Rosnąca inflacja również zachęca do lokowania swoich oszczędności w nieruchomościach. W porównaniu do wielu innych metod lokowania kapitału inwestycje mieszkaniowe są szczególnie atrakcyjne. Nie są one aż tak ryzykowne jak akcje czy handel walutami – wartość nieruchomości położonej w atrakcyjnej lokalizacji raczej szybko się nie zmniejszy. 

W jakie nieruchomości warto inwestować? 

Każda inwestycja mieszkaniowa jest inna, a wpływ na cenę danego obiektu wpływa wiele czynników. Chcesz dowiedzieć się, co jest potrzebne, by inwestowanie w nieruchomości było dobry, sposobem na zarobek? Zapoznaj się z artykułem dostępnym na stronie https://republikawnetrz.pl/blog/w-co-zainwestowac-czy-nieruchomosci-to-dobry-kierunek/

Wartościowe obiekty to przede wszystkim te znajdujące się na nowych osiedlach – najnowsze rozwiązania konstrukcyjne i nowoczesne materiały to gwarancja bezproblemowej eksploatacji lokalu nawet przez wiele lat. Jakie inwestycje mieszkaniowe mogą okazać się najbardziej atrakcyjne? 

Mieszkania na obrzeżach miast 

Aglomeracje polskich miast nieustannie się rozwijają, dzięki czemu mieszkanie w takich miejscach wcale nie musi być mniej wygodne w stosunku do ścisłego centrum. Tego rodzaju lokale często wybierane są przez rodziny z dziećmi, chce uciec od zgiełku miast i korzystać z dobrodziejstw pobliskich terenów zielonych. Inwestując w takie mieszkanie, upewnij się jednak, że jest ono w stanie zaspokoić potrzeby mieszkańców.  

Inwestowanie w małe mieszkania – jakie ma zalety i czy może być opłacalne? 

Mikrokawalerki i inne małe mieszkania ciszą się dużą popularnością wśród studentów czy pracujących singli. Znalezienie najemców takiego lokalu nie przysporzy większych problemów, jeśli będzie ono położone na przykład w pobliżu uczelni. Planując zakup takiego obiektu, zwróć uwagę na funkcjonalność – ograniczona przestrzeń to konieczność zastosowania sprytnych rozwiązań konstrukcyjnych.