PIT-37 jak go rozliczyć?

PIT-37 jak go rozliczyć?

Rozliczanie PIT-a z roku na rok staje się coraz łatwiejsze. Wszystko za sprawą powstających programów i aplikacji, które w znacznym stopniu usprawniają cały proces. Tak naprawdę nie musimy mieć żadnej wiedzy w tym temacie – wszystko zostanie za nas zrobione. Wystarczy podać wskazane dane i gotowe! Jednak są rzeczy, które lepiej sprawdzić samemu. Mowa o wszelkich ulgach, które trzeba wskazać przy rozliczeniu. Co nam przysługuje?

E-PIT – jakie ulgi i rozliczenia wskazać?

Jeśli rozliczamy PIT-37, musimy zapoznać się z wszelkimi dotyczącymi go prawami. Nie każde dochody należy rozliczać, dlatego warto zapoznać się z informacjami dostępnymi w tym temacie.

Pierwsza kwestia to PIT osób poniżej 26 roku życia. Od tego roku młode osoby są zwolnione z płacenia podatku od swoich dochodów. Dlatego też nie muszą rozliczać PIT-37 ani żadnego innego dokumentu. To bardzo ułatwia sprawę i pozwala na dużo prostsze funkcjonowanie wśród rozliczeń.

Kwestia PIT-37 online wymaga także znajomości podstaw jej rozliczenia. Te deklarację można rozliczyć jako PIT online tylko wtedy, jeśli spełniamy następujące punkty:

  • Osoba nie dolicza dochodów małoletnich dzieci do swojego rozliczenia
  • Osoba nie obniża dochodów o straty z minionych lat
  • Osoby rozliczające się wspólnie (małżonkowie) mogą to zrobić, jeśli oboje spełniają kryteria oceny do PIT-37
  • Osoba samotnie wychowująca dziecko małoletnie, otrzymujące rentę socjalną lub zasiłek pielęgnacyjny lub do 25 roku życia, które wciąż pozostaje w toku nauki (jeśli ich przychód nie przekracza podanych wytycznych)
  • Osoby będące nierezydentami, ale posiadającym pracę w Polsce lub miejsce zamieszkania w jednym z państw Unii Europejskiej
  • Osoba rozlicza swoje przychody z pracy zza granicy, ale tylko jeśli jest rozliczana przez polskiego płatnika

Te właśnie punkty określają, w jakich sytuacjach można rozliczyć PIT-37. Pamiętajmy, że istnieją inne deklaracje, które również umożliwiają wypełnienie rozliczenia. Wszystkie możliwe opcje można znaleźć na portalach, jak na przykład e-pity.pl. Platforma umożliwia od razu rozliczenie PIT online, a dodatkowo zawiera wiele przydatnych informacji, które ułatwią działanie z programem.

Program PIT – skorzystaj w tym roku

Jeśli do tej pory rozliczałeś się w urzędzie lub prosiłeś o pomoc inną osobę, spróbuj zadziałać w tej kwestii sam. PIT online to najszybszy i najpewniejszy sposób wypełnienia deklaracji. Wszystko jest bardzo łatwe i intuicyjne. Co więcej, deklaracja zostanie za nas wysłana do odpowiednich organów, a ewentualne poprawki możemy nanieść w dowolnym momencie. Bez wychodzenia z domu i kłopotów! Warto spróbować i przekonać się, że deklaracja podatkowa nie jest wcale taka straszna. Można to załatwić szybko, łatwo i wygodnie. Nawet osoba, która nigdy wcześniej nie miała styczności z taką metodą bez problemu sobie poradzi!

Pamiętajmy jednak, aby dobrze zapoznać się ze wszelkimi przysługującymi nam ulgami i wszelkimi dotyczącymi nas kwestiami. Tylko wtedy mamy pewność, że na pewno wszystko dobrze wykonaliśmy i mamy spokój do przyszłego roku! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.