Sposoby na tanie przelewy międzynarodowe online

Sposoby na tanie przelewy międzynarodowe online

Zlecenie przelewu międzynarodowego jest bardzo proste i zajmuje kilka chwil, ale pamiętajmy, że może być to dość kosztowna operacja. Przekonało się o tym już wiele osób, które na przykład robią zakupy w zagranicznych sklepach, pomagają finansowo bliskim na emigracji czy chociażby bukują hotele w innych krajach. Warto zatem znać sposoby na tanie przelewy międzynarodowe online. Jak się okazuje, pozwalają one realnie oszczędzać – i to niebagatelne kwoty. Szczegóły znajdziesz w naszym artykule.

Bank? Drogo, wolno, nie dla każdego

Pośrednictwo banku w ogóle nie pasuje do definicji sposobu na tani przelew międzynarodowy online. Choć z perspektywy wielu osób może to być najwygodniejsza opcja, to trzeba się jednocześnie liczyć z tym, że będzie bardzo kosztowna. Wszystko przez najróżniejsze opłaty – w tym takie, których klient nie zna aż do momentu zrealizowania przelewu.

Przelew międzynarodowy online za pośrednictwem banku można zlecić korzystając z jednego z dwóch standardów:

  1. Przelew SWIFT – umożliwia przelanie pieniędzy w dowolnej walucie do jednego spośród 208 krajów świata. Bank pobiera prowizję obliczaną, jako procent od wartości przelewu. Uwaga! Może to być nawet 20% przesyłanej kwoty!
  2. Przelew SEPA – działa tylko na terytorium Unii Europejskiej, a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Andorze, Monako i San Marino. Zaletą SEPA jest to, że bank musi z góry poinformować klienta o wysokości prowizji (w Polsce wynosi ona od 5 do 20 złotych). Pamiętajmy przy tym, że prowizję płaci i nadawca i odbiorca przelewu (tzw. opcja SHA). Jeśli natomiast chodzi o wady, to trzeba wiedzieć, że przelew SEPA można zlecić wyłącznie w walucie euro. W dodatku zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą mieć konta w bankach należących do strefy SEPA.

Prowizja to jedno. Dodatkowym kosztem po stronie nadawcy jest opłata za przewalutowanie, która może uderzyć solidnie po kieszeni. Banki stosują bardzo niekorzystną tabelę kursową, doliczając swój tzw. spread, czyli marżę. Sumarycznie więc trzeba się liczyć z tym, że koszt przelewu, zwłaszcza do kraju spoza strefy euro, będzie absurdalnie wręcz wysoki.

Problemem okazuje się być także czas realizacji przelewu. Banki nie słyną z pośpiechu, dlatego księgowanie środków na koncie odbiorcy może zająć nawet 3 dni robocze w Unii Europejskiej i do tygodnia poza Unią.

Poza tym nie zapominajmy, że przelewy międzynarodowe online za pośrednictwem banku są rozwiązaniem wyłącznie dla posiadaczy rachunku z dostępem do bankowości elektronicznej. To w praktyce wyklucza z systemu np. osoby starsze.

Alternatywy szukaj w prywatnych firmach

Na szczęście jest tutaj w czym wybierać, a na szczególną uwagę zasługuje usługa EasySend. Ta polska firma, działająca na rynku przelewów międzynarodowych od 2006 roku, do tej pory obsłużyła już ponad 100 tysięcy klientów w całej Europie. Posiada licencję FCA, czyli brytyjskiego odpowiednika KNF, co zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa. Jakość usługi potwierdzają też niezależne opinie użytkowników – średnia ocen na portalu Trustpilot wynosi aż 4,9/5 i jest najwyższa w branży.

EasySend oferuje tanie przelewy międzynarodowe online do ponad 40 krajów świata. Można tutaj skorzystać z jednej z trzech wygodnych opcji:

  • Przelew FAST – realizowany w ciągu 1 dnia roboczego. Klient ponosi niską i stałą opłatę, niezależną od wartości przelewu.
  • SuperFAST – jest to przelew ekspresowy, realizowany nawet w ciągu 10 minut.
  • Odbiór pieniędzy na poczcie – to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy nie dysponujemy kontem w banku lub chcemy przelać pieniądze np. dziadkom czy rodzicom.

Podkreślmy, że w EasySend wszystkie koszty przelewu międzynarodowego znasz jeszcze przed jego zleceniem – pokaże Ci je wygodny kalkulator na stronie www.easysend.pl. Firma wyróżnia się również bardzo korzystną tabelą kursową, oferując znacznie niższy spread niż banki.

Tanie przelewy międzynarodowe w EasySend możesz zlecić online – wystarczy założyć darmowe konto. Firma udostępniła również całkowicie bezpłatną aplikację mobilną na urządzenia z systemem iOS oraz Android, która pozwala nie tylko błyskawicznie zlecić przelew, ale także m.in. sprawdzać aktualne kursy walut czy korzystać z różnego rodzaju promocji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.