W nawet najbardziej zgodnym małżeństwie może z czasem przyjść poważny kryzys. Są pary, które potrafią go przepracować, zażegnać, a są też takie, w których mąż z żoną stają się dla siebie tak obcy, że rozwód wydaje się jedynym wyjściem. Niby mówi się, że o małżeństwo zawsze powinno się zaciekle walczyć. Zgoda, ale pod warunkiem, że między małżonkami jeszcze coś zostało, jakieś strzępki uczucia, zaufania, przyzwyczajenia. Gdy jednak między mężem i żoną obecnie jest tylko i wyłącznie wrogość, pretensje, ból i żal, chyba lepiej się rozejść. W końcu rozwody też są dla ludzi.
Jak wybrać dobrego adwokata?
Problem polega jednak na tym, że rzadko która sprawa rozwodowa przebiega w stosunkowo miłej i spokojnej atmosferze. Owszem, są takie pary, które nawet na sali sądowej trzymają fason i potrafią rozstać się może nie tyle w przyjacielskiej atmosferze, co jednak z nutką zrozumienia i szacunku. Zazwyczaj jest jednak tak, że sądowa batalia rozwodowa zamienia się w prawdziwe pole bitwy, gdzie nie tylko byłego współmałżonka chce się przed sądem jak najbardziej oczernić, ale i przede wszystkim jak najbardziej pogrążyć, traktując to jako swoistą zemstę i zadośćuczynienie za poniesione szkody w nieudanym małżeństwie.
Dlatego też, jeżeli dostaliśmy pozew rozwodowy i czeka nas rozwód, będzie nam potrzebny dobry adwokat, który zaprezentuje nas i nasze racje przed sądem. Zazwyczaj w małżeństwie jest tak, że obie strony są winne po trochu i rozpad nie nastąpił tylko z jednej przyczyny. Taki adwokat na rozwód musi więc przekonać sędziego, że wina tej drugiej strony jest większa niż nasza. Może nie brzmi to ładnie, ale tak niestety wygląda rzeczywistość.
Prawnik do sprawy rozwodowej
Dobrze by było, by wybrany adwokat na sprawę rozwodową nie był takim zwykłym, ogólnym adwokatem z pierwszej-lepszej kancelarii, ale był właśnie ekspertem od spraw rozwodowych i prawa rodzinnego. Rozwód to wszakże nie tylko uznanie przez sąd winnego rozpadowi małżeństwa, ale także związane z tym faktem późniejsze sprawy o opiekę nad dziećmi, ustalenie bądź ograniczenie kontaktów z nimi i sprawowania władzy rodzicielskiej, alimenty dla dzieci i współmałżonka (tak, to także jest możliwe), podział majątku, podział lub spłacenie domu/mieszkania i tak dalej. To wszystko nie są łatwe sprawy.
Szczególnie, że musimy być raczej pewni tego, że druga strona sporu (czyli nasza niedawna żona lub niedawny mąż) także nie będą się w sądzie patyczkować i również wynajmą dobrego adwokata, który będzie trzymał ich stronę. Może dla niektórych jest to trochę poniżające, ale podczas takiej sprawy rozwodowej wyciągane są największe pretensje i brudy: a to mąż nie zarabiał wystarczająco i nie zapewnił odpowiedniego poziomu życia rodzinie, a to żona źle gotowała, nie sprzątała i źle opiekowała się dziećmi i tak dalej. Trzeba być przygotowanym na wszystko, na każdy atak i obronę i właśnie taki adwokat specjalizujący się w rozwodach jest od tego, by przyjąć na sprawę odpowiednią taktykę, to znaczy wybielić nas tam, gdzie się da, a usprawiedliwić tam, gdzie się wybielić nie da.
Jaki adwokat do rozwodu?
Generalnie rzecz biorąc, to w każdym większym mieście znajdziemy taką kancelarię adwokacką, która specjalizuje się właśnie w sprawach rozwodowych. Różny może być jednak model rozliczeń, są adwokaci, którzy biorą stawkę godzinową, są tacy, których interesuje zbiorcza opłata za całą sprawę (bez względu na to, ile posiedzeń sądu w związku z tą sprawą się odbędzie), są też systemy łączone, czyli opłata za sprawę plus dopłaty za kolejne posiedzenia. Tu już sami musimy się zastanowić, co nam bardziej odpowiada i czy raczej przewidujemy, że nasza sprawa potoczy się szybko, czy też na przykład druga strona będzie ją na siłę przeciągać i odwlekać.