Rynek magazynowy w Polsce 2020-2022

Rynek magazynowy w Polsce 2020-2022

W branży magazynowej każdy rok jest ostatnio zaskoczeniem. 2020 był wyzwaniem z powodu pandemii, ale wyszedł z tego obronną ręką. Wiele innych branż przechodziło poważny kryzys, a nieruchomości komercyjne przeżywały rozkwit. Kolejny, 2021 rok, był rekordowy. A jak zaczął się 2022 i jakie są prognozy?

2020 – rekordowy rok w branży magazynowej

Przypomnijmy sobie ważne dane. W 2020 roku popyt brutto wyniósł w Polsce niemal 5,24 mln m2. Dzięki temu 2020 uznano zatem za niezwykle wysoki i dobry wynik tej branży w naszym kraju. Rynek magazynowy udowodnił, że jest odporny na skutki pandemii koronawirusa, a nawet można zaryzykować tezę, że pandemia go wzmocniła i przyspieszyła jego rozwój.

Duża podaż magazynów dotyczyła przede wszystkim terenów Warszawy, a także terenów położonych w pobliżu – jak Piaseczno, Grodzisk Mazowiecki czy Janki. To jednak nie wszystko, bo rozkwit opanował niemal całą Polskę.

Na znaczeniu zyskały również inne tereny, do tej pory raczej niebudzące zainteresowania inwestorów, a także takie, które były tuż za Warszawą – m.in. Polska Centralna na czele z Łodzią, Dolny Śląsk i Górny Śląsk. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak także magazyny na wynajem w Szczecinie czy pod Gdynią. Kuszą one ze względów ekonomicznych, oferują też duży wybór terenów.

Rosnący popyt na magazyny w Szczecinie i nie tylko

Mamy początek 2022 roku, a na rynku powierzchni magazynowych cały czas jest duża aktywność. Rynek ten jest wśród zainteresowań polskich i zagranicznych firm i jest dobrym tłem dla rozwoju takich branż jak m.in. logistyka, e-commerce, transport czy produkcja. Lista lokalizacji uznawanych za rozwojowe jest bardzo długa – to m.in. tereny pod wynajem magazynu w Szczecinie, Zielonej Górze czy Bydgoszczy, całej Trójmiasto oraz Wschód (Rzeszów, Białystok czy Lublin).

Powierzchnie magazynowe położone na wyżej wymienionych terenach nie są zlokalizowane w najważniejszych lokalizacjach w Polsce, a mimo to zdobywają popularność u najemców. Na 2022 rok są planowane następne inwestycje na całej mapie Polski.

Magazyny w Polsce – prognozowany dalszy rozwój

Eksperci i badacze rynku spodziewają się dalszego rozwoju rynku magazynowego. W raporcie „Polski Rynek Powierzchni Magazynowych w I poł. 2021 roku” przeprowadzonym przez AXI IMMO czytamy, że omawiana branża nie zwolni szybko tempa. Eksperci przewidują jej dalszy rozwój. Nowoczesne parki magazynowe pod Warszawą czy Łodzią oraz hale produkcyjne w Szczecinie czy Toruniu cały czas są poszukiwane, a w planach deweloperów są kolejne projekty.