Strona główna
Prawo
Tutaj jesteś

Pomoc prawna online – jak wygląda w praktyce

22 lutego 2021 pomoc prawna

Otaczająca nas aktualnie rzeczywistość wymuszająca ograniczenie kontaktów społecznych oraz ogólnoświatowy postęp technologiczny i potencjał, jaki daje nam Internet spowodowały, że chętnie korzystamy z możliwości załatwienia wielu spraw online

Nie wychodząc z domu, z wykorzystaniem naszego komputera możemy bowiem już nie tylko dokonać zakupów, czy rezerwacji, ale także mamy możliwość pracy zdalnej, załatwienia spraw urzędowych, czy odbycia wideokonferencji z osobami znajdującymi się w różnych zakątkach globu.

Coraz częściej również na rynku prawniczym można spotkać się z usługą pomocy prawnej online. Jak wygląda taka pomoc prawna w praktyce? Otóż, najczęściej kancelarie prawne świadczące usługi porad prawnych online udostępniają za pośrednictwem swojej strony internetowej formularz kontaktowy (formularz porady prawnej). Chcąc zlecić poradę prawną online należy taki formularz wypełnić, wskazując swoje podstawowe dane osobowe oraz opisując w zwięzły sposób swój problem. Niejednokrotnie istnieje również możliwość załączenia do formularza pliku z dokumentami niezbędnymi w sprawie.

Po przesłaniu formularza prawnicy danej kancelarii dokonują wstępnej analizy opisanego przez klienta problemu, w tym ewentualnie załączonych do zlecenia dokumentów celem wyceny porady, która uzależniona jest najczęściej od stopnia skomplikowania problemu prawnego, obszerności dokumentacji. Po przeprowadzeniu wstępnej analizy klient otrzymuje wycenę porady prawnej oraz dane do płatności ze wskazaniem sposobu w jaki można uiścić należne wynagrodzenie. Zasadą jest, że wynagrodzenie kancelarii za udzielenie porady prawnej online jest niższe niż przy tradycyjnym spotkaniu. Jeżeli klient nie akceptuje wysokości wynagrodzenia za poradę, może zrezygnować ze zlecenia.

Przy wyborze usługi porady prawnej online warto zwrócić uwagę, żeby za analizę naszej sprawy odpowiedzialni byli wyłącznie dyplomowani prawnicy (adwokaci lub radcy prawni) posiadający uprawnienia zawodowe z ustawy prawo o adwokaturze lub ustawy o radcach prawnych. 

Porada prawna online może być udzielona w:

  • formie pisemnej,
  • w formie wideokonferencji lub
  • w formie telekonferencji. 

W przypadku porady pisemnej klient otrzymuje wiadomość e-mail z rozwiązaniem problemu. W przypadku porady w formie wideokonferencji, klient po otrzymaniu od kancelarii do wideokonferencji, której termin wcześniej został uzgodniony. Po kliknięciu w link następuje połącznie i konsultacja wideo z prawnikiem, podczas której klient może oprócz wysłuchania porady zadać dodatkowe pytania lub wyjaśnić kwestie dla niego niezrozumiałe. W sytuacji, w której klient dokona wyboru porady w formie telekonferencji, ustala dogodny termin rozmowy telefonicznej i konsultacja odbywa się przez telefon.

Zaletą porad prawnych online jest także krótki termin realizacji zlecenia. Najczęściej już w ciągu 24 godzin w dni robocze po dokonaniu zlecenia klient otrzyma wszystkie potrzebne dane do porady prawnej online. Sama konsultacja następuje również zazwyczaj w ciągu kilku dni roboczych. Plusem proponowanego rozwiązania jest to, że każdy etap usługi prawnej odbywa się online: począwszy od zlecenia, przesłania dokumentów, przez płatność, skończywszy na samej konsultacji. 

Zakres pomocy prawnej online jest bardzo szeroki i obejmuje najczęściej prawo karneprawo administracyjne, prawo rodzinne i prawo cywilne. W ofercie usług prawnych online znaleźć można także kancelarie udzielające pomocy prawnej w szeroko pojętym doradztwie z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej. Praktyka pokazuje, że najczęściej z pomocy prawnej online korzystają klienci w sprawach alimentów, spraw o rozwód i separację, podziału majątku, praw konsumentów, nieruchomości, w tym najmu, odszkodowań, prawa spadkowego, prawa pracy. Niezależnie od powyższego taka forma porady prawnej skierowana jest do każdego, kto ma jakikolwiek problem prawny, niezależnie od dziedziny prawa, z którą jest on związany.

Dzięki elastyczności i wachlarza możliwości co do formy pomocy prawnej online, prawnik analizujący sprawę ma możliwość jak najlepszego dostosowania czasu i formy porady do oczekiwań klienta. Aby konsultacja online była jak najbardziej wydajna i pomocna dla klienta warto, aby ten wcześniej przygotował się do niej, zapisując sobie wszystkie nurtujące go pytania oraz kompletując wszelkie niezbędne informacje, które mogą mieć znaczenie dla sprawy. Wówczas podczas konsultacji z prawnikiem w sposób wyczerpujący będzie mógł przedstawić swoje wątpliwości, a udzielający porady adwokat lub radca prawny będzie miał możliwość udzielić pomocy prawnej na najwyższym poziomie.


autor: adwokat Grzegorz Górecki – Kancelaria Adwokacka bgka.pl

DMCP

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Dbamy o to, aby każdy artykuł, był wartościowy, przystępny i zrozumiały.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

procedura upadłości konsumenckiej
notariusz w Bydgoszczy
kancelaria frankowa

Jesteś zainteresowany reklamą?