Zadowoleni pracownicy o wiele chętniej angażują się w codzienną pracę i stają się bardziej lojalni wobec przedsiębiorstwa. Poprawia się również ich efektywność i produktywność. Pracodawcy powinni więc zadbać o odpowiedni poziom satysfakcji podwładnych. Mogą zrobić to na kilka sposobów.
Zapewnienie dostępu do elastycznych benefitów pozapłacowych
Satysfakcjonująca pensja odpowiadająca kompetencjom i zaangażowaniu poszczególnych pracowników stanowi klucz do poprawy ich zadowolenia. Kwestie finansowe to jednak nie wszystko. Podwładni oczekują również od pracodawców atrakcyjnych i przydatnych benefitów pozapłacowych, które pozwolą im na poprawienie komfortu życia. Tego typu dodatki do wynagrodzenia nie są już obecnie luksusem dla wybranych, lecz stanowią standard w wielu firmach z różnorodnych branż. Aby dobrze spełniały swoją funkcję, należy dostosować je do potrzeb i oczekiwań konkretnych osób.
Benefitem pozapłacowym, który odznacza się wyjątkową elastycznością i uniwersalnością jest przedpłacona karta podarunkowa. Taki bonus do pensji można wykupić w firmie Edenred, specjalizującej się w dostarczaniu skutecznych narzędzi motywacyjnych, pod adresem: https://edenred.pl/karty/karta-podarunkowa. Zaletą tego dodatku jest swoboda jego wykorzystania. Pracownicy, którzy go otrzymali, mogą wydać przyznane im środki na dowolne produkty w wielu stacjonarnych lub internetowych sklepach uczestniczących w programie. Sami więc decydują, co, kiedy i gdzie kupią, co umożliwia im dostosowanie prezentu od pracodawcy do własnych preferencji. To z kolei znacząco zwiększa ich zadowolenie i daje im poczucie, że szef stara się zapewnić im jak najbardziej optymalne rozwiązania.
Dbałość o odpowiednią atmosferę w pracy
Odpowiednia atmosfera w miejscu zatrudnienia ma bardzo duży wpływ na zadowolenie pracowników. Kompetentny przełożony musi więc dołożyć wszelkich starań, aby była ona jak najlepsza. W tym celu powinien dążyć do tego, aby zespół jego podwładnych był dobrze zintegrowany. Sposobem na osiągnięcie takiego celu jest m.in. organizacja wspólnych wyjść lub wyjazdów, a także zachęcanie zatrudnionych osób do wspólnego angażowania się np. w akcje charytatywne. Oprócz tego, szef musi wykazywać się wyrozumiałością, empatią i umiejętnością słuchania swoich pracowników oraz rozwiązywania ewentualnych konfliktów pojawiających się między nimi. Tego typu podejście daje podwładnym poczucie bezpieczeństwa oraz wsparcia ze strony pracodawcy, który zawsze powinien być gotowy służyć im swoją radą i doświadczeniem. Praca w otoczeniu przyjaznych ludzi i odpowiedzialnego lidera jest z pewnością o wiele przyjemniejsza, co znajduje odzwierciedlenie we wzroście zadowolenia poszczególnych członków zespołu.
Zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym
Na zadowolenie wpływa też dbałość o zachowanie work-life balance. Dobry pracodawca musi więc respektować czas swoich podwładnych i dawać im możliwość realizowania się również poza środowiskiem zawodowym. Powinien rozsądnie podchodzić m.in. do kwestii nadgodzin, a także zaoferować pracownikom, np. elastyczny czas pracy lub możliwość częściowej pracy zdalnej.