Zmotywowany pracownik to najlepszy pracownik. Pracodawcy doskonale o tym wiedzą, dlatego wielu z nich decyduje się cyklicznie weryfikować poziom motywacji podwładnych – badają ich potrzeby i na tej podstawie dopasowują rodzaj podejmowanych działań. A warto uświadomić sobie, że skuteczne wpływanie na zaangażowanie zespołu i skłanianie do podejmowania określonych aktywności jest możliwe. Już teraz sprawdź, jakie narzędzia motywacji stosować, aby osiągać najlepsze rezultaty! Sam zobaczysz, że jest w czym wybierać.
Czym jest motywacja pracownicza?
Mianem motywacji określa się stan gotowości do realizacji określonych zadań. W środowisku pracywpływa ona na to, jak pracownicy wykonują obowiązki zawodowe, które zostały im powierzone. Jeśli jej nie brakuje, praca nie jest koniecznością, a staje się prawdziwą pasją. Motywację dzieli się na pozytywną (bazującą na systemie nagród i pochwał) oraz negatywną (polegającą między innymi na dyscyplinowaniu i stosowaniu działających odstraszająco kar). W zależności od zapotrzebowania stosuje się zarówno finansowe, jak i pozapłacowe instrumenty.
Oddziaływanie na motywację ludzi, czyli wpływanie na ich zachowanie, nazywa się motywowaniem. Ze względu na to, że każdy człowiek jest inny i co innego pobudza nas do działania, proces ten zawsze powinien mieć indywidualny charakter. Takie spersonalizowane podejście jest tutaj kluczem do sukcesu.
Jak skutecznie motywować pracowników? Sprawdzone sposoby!
Motywacja jest swego rodzaju siłą napędową, która może wynikać z dwóch źródeł. Z jednej strony istnieje możliwość, aby brała się ona z wnętrza człowieka i pojawiała niejako samoczynnie. Wtedy do działania popycha nas chęć samorealizacji, czy pragnienie ochoczego oddawania się ulubionemu zajęciu. W pracy taka motywacja wiąże się na przykład z tym, że konkretny pracownik ma poczucie, iż wykonywane przez niego obowiązki są ważne, a on sam dysponuje swobodą w zakresie ich realizacji.
Jednak czasami motywacja wewnętrzna nie wystarcza i konieczne jest skorzystanie z pewnych bodźców zewnętrznych. W takiej roli świetnie sprawdzają się narzędzia motywacji (przymusu, perswazji i zachęty), które pracodawcy mogą stosować wobec pod swoich podwładnych. Za najpopularniejsze motywatory uznaje się:
- nagrody okolicznościowe (np. nowoczesne evouchery lub karty podarunkowe),
- benefity (np. dofinansowanie posiłków w pracy),
- skonstruowanie atrakcyjnego systemu premiowego,
- przyznawanie awansów,
- podwyżki i premie,
- dofinansowania szkoleń i kursów,
- udzielanie słownych pochwał w obecności innych osób,
- wręczanie świątecznych prezentów (np. w postaci kuponów podarunkowych),
- regularne przekazywanie informacji zwrotnej,
- dbałość o integrację zespołu (organizacja imprez i wyjazdów),
- troska o sprawną komunikację w organizacji,
- tworzenie przyjaznego środowiska pracy.
Skuteczne narzędzia motywacji pracowników – wypróbuj je w praktyce!
We współczesnym zarządzaniu zasobami ludzkimi priorytetową rolę odgrywa motywowanie pracowników. Nic w tym dziwnego, w końcu zaangażowany zespół, którego członkowie czują się docenieni, pracuje wydajniej, osiąga lepsze wyniki, a to bezpośrednio przekłada się na sprawne funkcjonowanie całej organizacji. Wiedząc, jakie są najpopularniejsze narzędzia motywacji, wybierz spośród nich te w największym stopniu dopasowane do celów firmy oraz potrzeb i oczekiwań Twoich pracowników, a potem przekonaj się o wysokiej skuteczności tych motywatorów.
źródło zdjęć: freepik.com