Strona główna
Nauka
Tutaj jesteś

Śnieg a praca paneli fotowoltaicznych

10 grudnia 2022 fotowoltaika


Największa ilość promieniowania słonecznego, która przetwarzana jest na energię elektryczną, wytwarzana jest od kwietnia do września i wynosi 70-80%. Jest to okres najkorzystniejszy, w którym energia elektryczna pozyskiwana jest przez instalację fotowoltaiczną. Jednak należy pamiętać, że panele mogą dostarczać energię w innych porach roku, ale w mniejszej ilości. Jest to spowodowane niższym nasłonecznieniem, jednak to nie powoduje zmniejszenia efektywności paneli fotowoltaicznych. Jednak sprawa wygląda inaczej w przypadku zalegającego śniegu. Jego dwu centymetrowa warstwa zmniejsza przepuszczalność promieniowania słonecznego do panelu fotowoltaicznego o ok. 80%! W dzisiejszym artykule opisujemy szczegółowo wpływ śniegu na pracę paneli fotowoltaicznych. Zachęcamy do lektury.

Śnieg a praca paneli fotowoltaicznych – wpływ

Badania przeprowadzone w strefach zwiększonych opadów wskazują, że zaleganie śniegu i szronu nie ma znaczącego wpływu na uzyskanie rocznego przepływu ciepła. W Kanadzie dla 70 badanych modułów nachylonych pod kątem od 10 do 60 stopni spadek wynosił przeciętnie od 1 do 3,5% (wg R. W. Andrews, A. Pollard i J. M. Pearce, „The Effects of Snowfall on Solar Photovoltaic Performance,” Solar Energy, nr 92, 2013). Podobne rezultaty były również w badaniach prowadzonych w Niemczech (wg G. Becker, B. Schiebelsberger i W. Weber, „An approach to the impact of snow on the yield of grid connected PV systems,” Bavarian Association for the Promotion of Solar Energy, Munich, 2007).

Od czego zależne jest zaleganie śniegu na panelach fotowoltaicznych?

To czy śnieg będzie zalegał na naszych panelach fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od następujących czynników:

  • od warunków pogodowych (temperatura, wilgotność powietrza, wiatr),
  • od właściwości szyby,
  • od kąta nachylenia paneli.

 

W Polsce rekomendowanym kątem nachylenia dla Fotowoltaiki w województwie małopolskim jest wartość od 30 do 45 stopni, dzięki temu śnieg o wiele łatwiej będzie zsuwał się z powierzchni paneli. Jednak w strefach o zwiększonych opadach kąt nachylenia można podwyższyć do 60 stopni, a to zdecydowanie ułatwia samoczynne usuwanie się pokrywy śnieżnej. Dodatkowo większe nachylenie, dzięki zwiększonemu promieniowaniu słonecznemu odbijanemu od śniegu, może minimalnie podnieść wydajność instalacji fotowoltaicznej.

Warto pamiętać, że panele fotowoltaiczne od https://www.esoleo.pl można odśnieżać, jednak tylko pod warunkiem, że dostęp jest do nich łatwy i bezpieczny, a sama czynność nie zagraża ich uszkodzeniu. Akceptuje się również usuwanie śniegu lub szronu wodą, ale nie ciepłą. Przy niskich temperaturach temperatura musi być zdecydowanie wyższa. Warto dodać, że problemem wcześniej budowanych instalacji fotowoltaicznych był spadek wydajności przy częściowym zacienieniu nawet niewielkiego obszaru jednego z paneli. Przyczyną był zalegający śnieg na dolnej krawędzi panelu. 

DMCP

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Dbamy o to, aby każdy artykuł, był wartościowy, przystępny i zrozumiały.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Części oryginalne vs. zamienniki: różnice w trwałości i niezawodności
oleje do rolnictwa
fotowoltaika

Jesteś zainteresowany reklamą?