Strona główna
Giełda
Tutaj jesteś

Memorandum inwestycyjne

1 kwietnia 2019 Memorandum inwestycyjne


Inwestycje są dobre. Warto inwestować. Mając uzbieraną pewną sumkę pieniędzy, choć mowa tu oczywiście o większych kwotach aniżeli kilka tysięcy złotych, najlepiej w coś je zainwestować, gdzieś przetrzymać, aby te pieniądze same później na siebie zarabiały i tym samym wzbogacały budżet swojego właściciela. Tak postępują prawdziwi biznesmeni, od których inni mogliby się uczyć. Z tą różnicą, że oni zazwyczaj mają już w co włożyć zebrane pieniądze – zazwyczaj posiadają swoje firmy, które pragną rozwijać, a finanse im w tym celu pomagają. Przed podjęciem decyzji o kolejnej inwestycji należy jednak dokładnie rozważyć wszystkie jej za i przeciw. A w tym pomaga memorandum inwestycyjne. Co to takiego?

Memorandum inwestycyjne

Memorandum inwestycyjneInaczej można je nazwać inwestycyjnym biznes planem. Zakłada on uwzględnienie wszystkich oczekiwań, które posiada się względem wybranego inwestora. Teoretycznie sposób tworzenia biznes planu i wynikający z jego układ zależą tylko i wyłącznie od osoby lub firmy inwestującej. Jednak w większości przypadków buduje się je na podobnych zasadach. Wielkość i rodzaj działalności gospodarczej nie mają więc specjalnego znaczenia. W podobny sposób przeprowadzają tego typu działania i małe firmy, i te znacznie większe, czyli całe przedsiębiorstwa oraz olbrzymie korporacje. Wszystkie korzystają z niemalże tych samych schematów. Gotowców projektowych, które z racji tego, że wielokrotnie się już sprawdzały, przynoszą niemalże identyczne korzyści początkującym oraz doświadczonym inwestorom. Oczywiście biznes plany większych firm będą znacznie bardziej rozbudowany. Jednak ogólny ich zarys może przypominać te tworzone przez małe działalności gospodarcze.

Samo memorandum inwestycyjne za każdym razem powinno jednak zawierać w sobie kilka podstawowych elementów

Samo memorandum inwestycyjne za każdym razem powinno jednak zawierać w sobie kilka podstawowych elementówPoczątkowo uzupełnia się je informacjami dotyczącymi spółki. Należy uwzględnić w nim zupełnie podstawowe dane, czyli m.in. rodzaj oraz nazwę firmy, lokalizację jej siedziby, typ zarządu oraz, co najważniejsze, cały jej kapitał i akcjonariusze. Po uzupełnieniu tej pierwszej części memorandum inwestycyjnego przechodzi się najczęściej do określania specyfiki działalności spółki. Łączy ona w sobie wszystko to, czym dana firma w ogóle się zajmuje – rodzaj sprzedawanych przez nią produktów bądź świadczonych usług, zespół zajmujący się konkretnymi zadaniami oraz organizację biznesu. W następnym podpunkcie zawierane są informacje na temat modelu finansowego. Mają one największy wpływ na opłacalność inwestycji. Dlatego tą częścią memorandum inwestycyjnego należy się zająć ze szczególną starannością i jak najdokładniej ją wypełnić. Po to, aby potem z jeszcze większą łatwością zarządzać budżetem firmy.

Oczywiście projekt memorandum inwestycyjnego nie jest stały

To dokument ruchomy. Zawsze można go zmienić i przerobić w taki sposób, aby dla wybranej firmy był on jak najbardziej przejrzysty. Oraz aby pozwolił jej na przeanalizowanie wartości konkretnych inwestycji. Pieniądze należy wydawać z głową. W przeciwnym wypadku biznes na pewno nie pójdzie w dobrym kierunku.

DMCP

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Dbamy o to, aby każdy artykuł, był wartościowy, przystępny i zrozumiały.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kryptowaluty - bitcoin

Jesteś zainteresowany reklamą?