Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Co to są licytacje komornicze?

10 marca 2020

Licytacje komornicze zawsze budziły sporo emocji. Dla jednych to wyprzedaż majątku życia, dla innych okazja do udanych i okazyjnych zakupów. Obie strony są zwykle jednakowo zainteresowane ich przebiegiem.

Kiedy majątek podlega licytacji?

Zaległy dług wobec banku, firmy pożyczkowej, unikanie kontaktu z wierzycielem czy windykatorem i brak dobrej woli skutkują skierowaniem sprawy na drogę sądową. Nie jest to proces szybki, zwykle najpierw podejmowane są próby pewnych mediacji, ale w przypadku wyczerpania wszystkich możliwości odbywa się postępowanie wynikiem, którego jest wydanie tytułu egzekucyjnego i przekazanie sprawy do komornika. W pierwszej kolejności zajmuje ona rachunki bankowe dłużnika, jego wynagrodzenie, a także majątek dłużnika. Komornik może zając praktycznie wszystko, pozostawiając dłużnikowi tylko przedmioty niezbędne do minimum egzystencji i wykonywania pracy.

Co sprzedają komornicy?

Zajęciu komorniczemu, a więc i późniejszej sprzedaży podlega sprzęt RTV i AGD, komputery czy laptopy, dzieła sztuki i biżuteria, a nawet łodzie czy jachty. Najczęstszym przedmiotem zajęcia są pojazdy: auta, motocykle, skutery. Trzeba pamiętać, że komornik nie ma obowiązku dokonywania oceny stanu technicznego, w jakim znajduje się samochód. Podobnie, jak w każdym innym przypadku zakupu auta używanego, warto dokonać jego sprawdzenia. Przedmiotem zajęcia są rzecz jasna nieruchomości: domy, mieszkania, działki, w całości lub jakiejś części. W przypadku mieszkań może być to lokal własnościowy, ale też spółdzielczo – własnościowe prawo do lokalu.

Na czym polega sprzedaż?

Pozyskane przez komornika przedmioty, sprzedawane są najczęściej w drodze tzw. licytacji publicznej. O zamiarze przeprowadzenia licytacji informuje za pomocą strony Krajowej rady Komorniczej oraz stosownego obwieszczenia umieszczanego w siedzibie właściwego sądu, a także na stronie sądu. W pierwszej licytacji cena wywołana stanowi 75% wartości przedmiotu, w drugiej (jeśli przedmiot nie znajdzie nabywcy za pierwszym razem) obniżana jest do 50%. Szacowania dokonuje komornik, na podstawie obowiązujących cen, a w określonych przypadkach ma obowiązek powołania biegłego. Jeśli mamy ochotę wziąć udział w licytacji, najpóźniej na dzień przed nią musimy wpłacić wadium w wysokości 10% sumy oszacowania. Jeśli wygramy licytację, kwota zostanie odliczona od pozostałej do wpłaty. Jeśli nie kupimy przedmiotu, wadium zostanie nam zwrócone. Musimy pamiętać, że wylicytowanie przedmiotu czy nieruchomości oznacza, że musimy za niego zapłacić. Zwykle termin na wpłatę to 14 dni i tylko tyle czasu mamy, aby zgromadzić gotówkę.

sklepjakiejsfirmy.pl

DMCP

Nasza redakcja składa się z pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Dbamy o to, aby każdy artykuł, był wartościowy, przystępny i zrozumiały.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Co kupić na prezent mężczyźnie
Rzetelne usługi księgowe Toruń
Zalety faktoringu niepełnego

Zalety faktoringu niepełnego

22 października 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?