Jaki automatyczny ekspres ciśnieniowy wybrać do domu?

Jaki automatyczny ekspres ciśnieniowy wybrać do domu?

Jeżeli marzysz o włoskim espresso lub cappuccino we własnym domu, koniecznie musisz posiadać ekspres ciśnieniowy. Sporo czasu może zająć Ci nauczenie się przygotowania ich według oryginalnych metod, jeżeli nie jesteś profesjonalnym baristą. Dlatego warto rozważyć zakup ekspresu automatycznego, który jest łatwy w obsłudze i wykonuje za nas praktycznie cały proces. Na rynku znaleźć można całkiem sporo modeli, co zdecydowanie nie ułatwia wyboru. Dlatego dzisiaj, pomożemy Ci wybrać automatyczny ekspres ciśnieniowy dostosowany do Twoich kawowych potrzeb!

Jaką kawę najchętniej pijasz?

To pierwsze pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć przed wyborem odpowiedniego ekspresu ciśnieniowego. Niektóre sprzęty tego rodzaju oferują jedynie przygotowanie kawy czarnej (espresso/lungo/americano), inne wyposażone są w profesjonalne systemy mleczne.

Jeżeli Ty oraz Twoi domownicy preferujecie kawę czarną, nie warto przeznaczać większej sumy pieniędzy na ekspres posiadający funkcje, z których być może nigdy nie skorzystacie. Taki sprzęt jest wtedy o wiele tańszy i nie nadszarpnie Twojego budżetu. Jest także mniejszy, a przy tym oferuje naprawdę wysoką jakość espresso.

Jaki ekspres ciśnieniowy wybrać do kaw mlecznych?

Jeżeli Ty i Twoi domownicy preferujecie kawy mleczne, oto kilka rozwiązań:

  • Dysza spieniająca – to nic innego jak ręczny system spieniania mleka. Jego obsługa wymaga pewnej wprawy i polega na tym, że za każdym razem wlewamy mleko do dzbanka, spieniamy i podgrzewamy jednocześnie. Następnie przelewamy spienione mleko do filiżanki z kawą. Wygląda to mniej więcej tak, jak w kawiarniach czy restauracjach. Plusem tego rozwiązania jest zwykle niższa cena. Jest to jednak odrobinę bardziej skomplikowane, a efekty mogą nie zawsze spełnić nasze oczekiwania.
  • Spieniacz półautomatyczny – w tym przypadku konsystencja mleka (płynne/spienione) jest zależna od nas. Po wyborze odpowiedniej opcji, ekspres dozuje mleko do filiżanki, osobno od kawy. To znaczy zatem, że najpierw przygotuje espresso, a później uruchamia moduł „mleczny” i dopełnia ją mlekiem o wybranych przez nas proporcjach. W tym wariancie ekspres spienia mleko za nas, jednak wciąż wymaga od nas pewnych działań.
  • Spieniacz automatyczny – to najbardziej przyjazne użytkownikowi rozwiązanie, ponieważ nie wymaga od niego żadnego działania. Wystarczy wybrać z menu napój kawowy, a ekspres odpowiednio dobierze do niego mleko o pożądanej konsystencji. W tym wypadku sprawę załatwia nam dokładnie wciśnięcie jednego przycisku. Mleczna kawa zostanie przygotowana na naszych oczach. Plusem tego rozwiązania jest także powtarzalność – przy odpowiedniej pielęgnacji ekspresu, wybrana kawa będzie smakowała zawsze tak samo.

Pamiętaj, że aby mleko dobrze się spieniło, musi być świeże i zimne. Warto rozważyć zakup pojemnika termicznego (w niektórych modelach ekspresów jest w zestawie).

Jaki ekspres ciśnieniowy automatyczny będzie prosty w obsłudze?

Aby ekspres spełniał Twoje oczekiwania, musi mieć wygodny interfejs i przejrzyste menu. Sposób w jaki wybieramy napoje kawowe, uruchomiamy funkcję czyszczenia czy odkamieniania powinien być bardzo prosty. Tego przecież wymaga użytkownik ekspresu automatycznego, prawda? Im łatwiejsze menu, tym lepiej.

Modele z wyższej półki mają już ekran z kolorowym wyświetlaczem, nierzadko dotykowym panelem. Coraz częściej możemy także spotkać ekspresy automatyczne z opcją bezprzewodowej konfiguracji, np. poprzez smartfon lub dedykowaną aplikację. Takie innowacyjne rozwiązanie pozwala na jeszcze większy komfort korzystania z naszego urządzenia. Możemy chociażby wygodniej konfigurować receptury, nadzorować stan techniczny ekspresu czy przygotowywać kawę leżąc wygodnie w łóżku, aby czekała na nas po przebudzeniu.

Oprócz tego, w zależności od Twoich kawowych preferencji, niezwykle ważny jest wachlarz kaw do wyboru. Im droższy model, tym z pewnością większe możliwości w kwestii napojów – od tradycyjnych czarnych, przez podstawowe mleczne, aż po finezyjne i trójwarstwowe desery. Dwa pojemniki na kawę dodatkowo ułatwiają wspólne korzystanie z ekspresu oraz możliwość wyboru dwóch różnych ziaren do przygotowania czarnego naparu.

Ekspresy w sklepie Świat Ekspresów z pewnością przypadną Ci do gustu, jeżeli szukasz nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań. Znajdziesz tam kawy od różnych producentów, dlatego z pewnością wybierzesz idealny dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *